22. listopadu 2024 07:05
Adam Vala

Neuvěřitelné video lávy, která pohlcuje sníh, opravdu není falešné. Přesvědčte se o tom sami

Pokud se nemůžete nabažit toho, co všechno dokáže příroda vykouzlit, máme pro vás tip na fascinující video. Garantujeme vám, že se budete chtít podívat alespoň dvakrát, protože jde o další důkaz, že nás zdánlivě obyčejný svět kolem nás může neustále něčím překvapovat. V tomto případě jde o střet lávy se sněhem, ze kterého přechází oči tak, až někteří skeptici nevěří, že nejde o výplod umělé inteligence.

Video bylo natočeno v únoru roku 2024 fotografem Jeroenem Van Nieuwenhovem na Islandu a v záběru uvidíte lávu valící se ze sopky Sundhnúkagígar. Mimochodem, erupce tohoto vulkánu mezi lety 2023-2024 byly tak silné, že poničily budovy ve městě Grindavík, video se ale v tomto případě zaměřuje čistě na lávu a nerovný souboj se sněhovou pokrývkou svahu sopky.

Neuvěřitelný klip

Jak upozorňuje The Indian Express, Van Nieuwenhoven sdílel klip na sociálních sítích, kde rychle sesbíral statisíce zhlédnutí. Lidé uhranutí touhle děsivou nádherou nicméně začali psát, že jim video připadá, jako kdyby jej vygenerovala umělá inteligence, a zpochybňovali jeho pravost. Na to ovšem fotograf reagoval tím, že jde o jeho vlastní záběry, které žádným způsobem neupravoval, a to ani ve smyslu rychlosti. V navazujícím příspěvku na Instagramu pak dodal, že byl videem fascinován především díky tomu, že příroda lidem neustále ukazuje něco zajímavého, dotknul se ale i kritiky, která se objevila v komentářích.

„Video také ukazuje, že můžeme považovat za falešné něco, co nedokážeme pochopit. Není to zajímavé?“, položil Van Nieuwenhove řečnickou otázku. Dál se ovšem komentáři nezabýval a ještě jednou potvrdil, že jsou záběry jeho a že lávu sunoucí se ke sněhu natočil hned z několika úhlů. Je tu ale jedna věc, kterou lze na první pohled skutečně označit za pochybnou, a to je skutečnost, že se sníh neodpařuje a celou scenérii neprovází očekávaná oblaka páry. I to má ale své vysvětlení.

Čtěte také: Až 100 tisíc mrtvých, zkáza nebrala konce. Ničivý výbuch sopky téměř nikdo nepřežil

Pára se ve velkém neuvolňuje proto, že dochází k tzv. Leidenfrostovu jevu, během kterého kapalina páru „spotřebovává“ ke své vlastní ochraně. Částečky vody jsou pomocí páry izolovány od výrazně teplejšího povrchu – v tomto případě lávy – a odpařování probíhá pomaleji. I to je závěr, se kterým přišel Van Nieuwenhove, jehož samotného zajímalo, proč tahle magická podívaná nebyla párou narušena.

Zdroj: The Indian Express, jvn.photo - Instagram

Video, které jste mohli minout: Island opět zažívá ohnivé drama: Láva tryská u oblíbené turistické destinace Modrá laguna

Adam Vala