21. února 2024 14:55

Gigantický predátor zcela ovládal oceány. Podívejte se, jak měl velkou čelist v porovnání se žralokem

Tajemství pravěkých obrů S1 (2) - Megalodon

Megalodon byl králem pravěkých moří. Paradoxně ale své kořisti pomohl jej přežít.

Ohromný mořský tvor brázdil oceány před 23 až 3,6 miliony let a pravděpodobně byl vrcholovým predátorem své doby. Jeho kořistí bylo zřejmě vše, co mu padlo do čelistí. Delfíni, velké mořské želvy, hlavonožci nebo dokonce velryby, jejichž kosterní pozůstatky z doby megalodonova působení mají hluboké stopy po kousnutí. Předpokládá se, že megalodon na velryby útočil zespoda a cílil na hrudní kost. S ní prokousl velrybě i vnitřní orgány.

Čtěte také: Převratná teorie o vyhynutí dinosaurů. Smrtící úder zasadil praještěrům dosud opomíjený faktor

Jako školní autobus

K naprosté dominanci v pravěkých oceánech pomáhala megalodonovi jeho velikost. Tu odborníci odhadují na 18-20 metrů. Dokumentární série Tajemství pravěkých obrů na Prima ZOOM odhaluje výzkum zaměřený na určení predátorovy velikosti. „Odhadujeme, že mohl měřit až 15 metrů, což je délka školního autobusu,“ komentovala paleontoložka Catalina Pimiento pozůstatky konkrétního megalodona, jehož model se jejímu týmu podařilo vypracovat z nalezených zubů. Právě velikost se ale postupně stala zkázou obřího predátora, ostatní obyvatelé oceánů se totiž megalodonovu působení časem přizpůsobili.

Některé druhy změnily proporce, kosatky se pravděpodobně naučily lovit ve skupinách a některé druhy žraloků, jež ho vnímaly jako silného konkurenta, změnily působiště. Zároveň se planeta začala ochlazovat a postupně zamrzly oba póly. Změnil se pohyb mořských proudů a voda bohatá na živiny přestala zásobovat většinu vod tak, jako předtím. Bez bohaté potravy a s výrazně studenějším klimatem ubyla megalodonovi možnost, jak si udržet metabolické teplo, a to byl jeho konec.

Zdroje: Encyclopedia Britannica/National Geographic

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom