Dobrá zpráva! Světové populace mořských želv jsou zřejmě na vzestupu
Neudále jsme zahrnováni katastrofickými zprávami, jak člověk ničí svět. V případě mořských želv ale dělá hodně pro jejich záchranu.
Světové populace mořských želv jsou zřejmě na vzestupu. Vědci z Aristotelovy univerzity v Soluni totiž zjistili, že po historickém úbytku se želvám v posledních letech začíná znovu dařit. Výsledky vědecké práce ve středu otiskl časopis Science Advances.
Stavy želv na světových plážích
Mezinárodní tým kolem ekologa Antoniose Mazarise zkoumal veřejně dostupné záznamy o počtu želv v hnízdištích po celém světě. Nejkratší analyzované období činilo šest let, místy však údaje sahaly až 47 let do minulosti. Z dílčích čísel pak vědci sestavili trendy pro regionální populace a výsledky byly vesměs povzbudivé.
Stavy mořských želv se začínají lepšit Zdroj: http://pixabay.com/
Výrazný vývoj zaznamenal tým doktora Mazarise v 17 oblastech, přičemž ve 12 z nich šlo o vzestupný trend. Také se ukázalo, že při adekvátní ochraně se mohou uchytit i dříve drobné populace. Zářným příkladem jsou ostrůvky French Frigate Shoals u Havaje, kde v roce 1973, tedy v roce podpisu amerického zákona o ohrožených druzích, žilo asi 200 karet obrovských. V roce 2012 jich tam byl desetinásobek.
Mořská želva mířící z odchovny ve srílanské Hikaduwě na svobodu Zdroj: Topi Pigula
Co želvy ohrožuje
Deník The New York Times připisuje přírůstek želví populace zejména tomu, že mořské želvy lze snáz chránit, protože je ohrožují hmatatelnější faktory. Želvy často končí uvězněné v rybářských sítích, ať již úmyslně, či neúmyslně, na některých místech jsou loveny pro dekorativní či rituální účely. Tomuto lze na rozdíl od problémů mnoha jiných druhů zabránit. Ochranářské snahy za poslední desetiletí omezily lov mořských živočichů a daly vzniknout mnoha ochranným zónám.
Podle doktora Mazarise však zdaleka není vyhráno a výzkum mořských želv stále neodpověděl na mnoho zásadních otázek. Studie také například odhalila strádání jistých druhů, zejména kožatky velké. Svá zjištění považuje Mazaris za důvod k opatrnému optimismu. Oceňuje práci ochranářů v posledních 70 letech, zároveň je podle něj nutné pracovat na dlouhodobých projektech.
ČTK