6. ledna 2025 13:50

Jurská dálnice: Dinosauři otiskli stovky stop v pěti pruzích, v tom nejrychlejším běžel predátor

Od chvíle, kdy dělníci narazili na první sérii obřích otisků, se už povedlo archeologům odkrýt na 200 různých stop.

Objev vnesl do řad britských paleontologů značné vzrušení. Kamenolom na severu britského hrabství Oxfordshire, kde zaměstnanci během rutinního úklidu narazili na obří a skvěle zachované stopy hned několika druhů dinosaurů, kdysi očividně překypoval životem. „Během jury to tu muselo být pokryté lepkavým, mokrým bahnem; dinosauři jím prošli a zanechali po sobě otisky, které nakonec zkameněly a zachovaly se dodnes,“ vysvětlil Duncan Murdock z Oxfordského muzea přírodní historie.

Cesta do druhohor

Cesta, kterou dinosauři procházeli, je stará zhruba 166 milionů let a můžeme si ji představit jako jurskou obdobu frekventované dálnice. Vědci na ní objevili na 200 stop v pěti různých „pruzích“. Po čtyřech z nich se procházeli gigantičtí býložraví sauropodní dinosauři, zřejmě cetiosauři. Tito příbuzní známějších diplodoků na délku měřili kolem 16 metrů a mohli vážit mezi 11 a 15 tunami.

Pátý „pruh“ dinosauří stezky tvoří stopy masožravého megalosaura. Tento obří ještěr je prvním dinosaurem, kterého kdy vědci pojmenovali a popsali. Pohyboval se podobně jako tyranosaurus po dvou nohou a byl to nelítostný predátor. Na délku mohl měřit i 9 metrů a vážil okolo jedné tuny.

Vědci nyní otisky pečlivě odlévají a digitalizují, dokumentují je s pomocí fotografií i dronového zobrazení, zkrátka dělají vše pro to, aby zaznamenali každý detail. Otisky totiž brzy budou znovu „pohřbeny“, aby mohly pokračovat práce v kamenolomu. „Nálezy jako je tento jsou nesmírně vzácné,“ uvedl Murdock. „Běžné fosilie jsou navíc spíš důkazem o smrti dinosaurů, tohle je důkaz jejich života. Proto je to tak unikátní nález.“

Čtěte také: Zemi zasáhl obrovský životadárný meteorit. Před zkázou dinosaurů přinesl rozkvět, píší vědci

Stopy nejsou první, které se v oblasti našly – v roce 1997 jich zde paleontologové objevili celkem 40 a naleziště se stalo jedním z prvních solidních zdrojů informací o tom, kteří ještěři se v době střední jury na území dnešní Velké Británie pohybovali.

Zdroj: University of Oxford, BBC, Archeology News.

Video, které jste mohli minout: Obří pták ukousne kořisti hlavu. Podívejte se na lovce krokodýlů a hadů v akci

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom