Další druh nosorožce je na vymření – zbývá posledních 75 kusů
Zdá se, že nosorožci jsou prokletí. Jeden druh za druhým se odebírají mezi tvory na hranici vyhynutí…
Ještě aktuální záznam na Wikipedii říká, že nosorožců sumaterských zbývá na Zemi pouhých 300 kusů. Jenže čísla zveřejněná nově ochránci ze Sumatry jsou ještě děsivější – podle nich žije už jenom 75 těchto drobných nosorožců!
Biologové bijí na poplach; tento počet se blíží hranici, kdy už se živočišný druh nedá zachovat. Sumaterští nosorožci ubývají už 30 let – to jich ještě žilo 800. Od té doby se řada ekologických organizací snaží, aby druh přežil, ale zdá se, že marně.
Biolog Francesco Nardelli, který zprávu o početním stavu nosorožců vypracoval, tvrdí, že pokud nebudou okamžitě vypracovány a zavedeny extrémní plány na záchranu druhu, je „sumatrák“ odsouzený k vyhynutí. Podle italského vědce je jedinou šancí to, že se tito nosorožci začnou chovat v zajetí.
V přírodě už podle něj neexistuje šance, aby se mohli tito nosorožci v klidu rozmnožovat. Největší riziko pro ně představuje ničení jejich přirozeného životního prostředí jen těsně následované pytláky.
Nosorožec je nejmenší a v současné době druhý nejvzácnější nosorožec světa (tím nejohroženějším je nosorožec dvourohý). Na délku měří pouhé tři metr, vysoký bývá kolem 120 centimetrů a váží přibližně jednu tunu. Nejnápadnější je na něm srst – díky ní vypadá jako tvor z pravěku, což je částečně pravda. Opravdu jde totiž o jeden z nejstarších druhů nosorožců vůbec…
Nosorožec sumaterský