Chcete objevit nový druh? Hrabejte se ve zvratcích
Představa terénního biologa, který hledá v pralese nový druh je romantická. Ovšem objevy čekají i v mnohem „eklhaftnějším“ prostředí.
Tropy Jižní Ameriky obývají nádherné žabky s půvabným českým názvem pralesničky. Proslavila je nejen nápaditost zbarvení, ale i prudká toxicita. Domorodí indiáni z jejich jedu dokonce vyráběli kurarové jedy, jimiž napouštěli své smrtonosné šípy.
Chovatelé vědí, že v umělém prostředí se jedovatost žabek ztrácí, ale terénní biologové musí při zacházení s nimi dodržovat zásady bezpečnosti. Ovšem to neznamená, že by se pralesničky nemohly pomoci k objevu dalších pralesních druhů.
Základem nového objevu se staly žabí zvratky. Žabky druhu Oophaga sylvatica (její anglický název zní „ďáblova žabka), jsou samy o sobě poměrně malé, žijí v člověkem nepříliš probádaných oblastech Ekvádoru. Jejich několikacentimetrová velikost je předurčuje k lovu malé kořisti, jako jsou třeba brouci či mravenci. Nikdo nepochybuje o tom, že právě neprobádané oblasti jihoamerických tropů ukrývají nepřeberný počet vědě zatím neznámých druhů. Jenže jak se k nim dostat?
Christian Rabeling z University of Rochester v New Yorku se rozhodl prozkoumat žaludky pralesniček odchycené ve volné přírodě. Pod mikroskopem na něj čekalo překvapení vedoucí k popisu nového druhu.
Kdo je Lenomyrmex hoelldobleri
Mravenec, jenž byl získán tímto poněkud bizarním způsobem dostal jméno Lenomyrmex hoelldobleri a jeho popis byl publikován v časopise ZooKeys. „Mravenci rodu Lenomyrmex byli objeveni a popsáni poměrně nedávno. Vyskytují se ve středních až vysokých polohách deštných pralesů v jižní, střední a severozápadní části Jižní Ameriky. Lenomyrmex v současné době skládá ze šesti popsaných druhů, které jsou jen nalézány jen vzácně. Právě jsme přidali další druh. Tento záznam ze severozápadního Ekvádoru rozšiřuje zeměpisné rozložení rodu Lenomyrmex 400 km jižně od jejího předchozího záznamu v Kolumbii.“ oznamuje ZOOKeys ve svém aktuálním vydání. Popis nového mravence není jen o něm samotném, zároveň nám rozšiřuje vědomosti o biologii žabky, která ho ulovila. Už dříve popsaní mravenci jsou natolik vzácní, že i jejich výskyt ve sbírkách je extrémně sporadický.
Nový mravenec... no a?
Jeden mravenec pro vědu neznamená příliš mnoho. Navíc je získaný pouhopouhý jeden exemplář. Nicméně jde o další střípek do skládanky znalostí o planetě na které žijeme. Průzkum zvratků se Ch. Rabelingovi evidentně vyplatil. Pokud byste se opravdu chystali k popisu nového druhu, snad vás následující informace neodradí. Podrobný popis nového druhu zabírá v ZOOKeys plných 17 stran a pracovalo na něm celkem 5 autorů z amerických, ekvádorských a kolumbijských univerzit. Součástí zahrnuje i určovací klíč identifikující jednotlivé druhy, které jsou pro laika naprosto nerozeznatelné. A co se týče žabek, tak byl prozkoumán obsah žaludků od tří stovek jedinců.
Text: Topi Pigula