Čas na paniku? Klimatická změna zvětšuje pavouky!
Pavouci jako klimatický úkaz? Už ano.
Klimatické změny jsou největším strašákem lidstva – oprávněně, mění totiž všechno, nač jsme po stovky generací zvyklí. Další změnou spojenou s proměnou klimatu, kterou vědci pozorovali, je zvětšování pavouků. Jde o slíďákovité pavouky, kteří žijí na Sibiři. Dva roky je tam studovala bioložka Amanda Koltz, která chtěla popsat, jak se tito fascinující tvorové dokážou srovnat s tím, že se mění jejich přirozené prostředí.
Slíďák druhu Hogna lenta
Důkaz? Pavouci na Sibiři
Na slíďácích je v sibiřské tundře zajímavé například to, že jsou v tomto nehostinném prostředí v podstatě vrcholovými predátory. A také jich tu je hodně. Říká se jim také vlčí pavouci – jednak proto, že jsou podobně jako vlci chlupatí, ale především pro jejich lovecké schopnosti. Když Amanda Kolz srovnávala počet těchto pavouků s množstvím opravdových vlků, zjistila, že pavoučí biomasy je na Sibiři asi třikrát tolik, co té vlčí. To znamená, že na každých 50 kilo vlků připadá asi 150 kilo pavouků...
Jádrem jejího výzkumu ale bylo pozorování toho, jak pavouci reagují na klimatickou změnu. Pro tuto potřebu vybudovala tři skleníky, v nichž napodobila podmínky tří různých klimatických scénářů. Celý výzkum probíhal proto, že existuje obava, že klimatická změna může být ještě více zesílena táním permafrostu, věčně zmrzlé půdy na Sibiři.
Vědkyně pracovala s teorií, že čím více tepla, tím víc se pavouci množit a budou větší a tím pádem spotřebují více droboučkých mikroorganismů v půdě, čímž způsobí více uvolňování metanu. Její experiment ale ukázal, že všechno je jinak. V teplém prostředí se slíďáci opravdu zvětšovali, a dokonce výrazně více, než předpokládala teorie. Ale současně přestávali konzumovat výše zmíněné mikroorganismy, protože ty už jejich velkým tělům jako zdroj potravy přestaly stačit.
Větší pavouci jsou pro člověka prospěšní
Naopak začali více konzumovat rozkládající se mech, který by jinak uvolňoval metan – čímž vlastně část klimatických změn zpomalují. Podle bioložky se jedná o nesmírně zajímavou zpětnou vazbu, kdy nějaká akce vyvolá v přírodě protiakci, která zmírňuje dopady původní akce.
Bohužel jen horečnatá činnost pavouků už oteplování planety nezastaví, ale vědci doufají, že se podobných mechanismů najde víc. Snad jedním z nich nebude to, že se příroda nějak vypořádá s hlavním viníkem klimatické změny – tedy s člověkem...
Text: MK