9. dubna 2025 14:05

Objev nových bizarních pavouků je prý jen začátek. Ukrývali se na skále

Odborníci, kteří pavouky popsali, vědí o oblastech, kde by mohli objevit dokonce desítky nových druhů. Otázkou je, zda se tam dostanou.

Vědci pavouky objevili na skalních převislých útesech v horách severní Číny. Nových druhů identifikovali celkem šest. Všechny patří do skupiny Pholcus phungiformes, která spadá do početné čeledi Pholcidae, třesavkovití. Mezi ty patří také pavouci, které dobře známe i u nás.

Čtěte také: Po zombie mravencích došlo i na zombie pavouky. Zákeřná houba každému nachystá děsivý osud

Výzkumný tým je nalezl při první cílené expedici do oblasti mezi pohořími Tchaj-chang a Čchang-paj, která byla dosud z hlediska výskytu této skupiny prakticky neprozkoumaná.

Třesavky a jejich jed

Zatímco nově objevené pavouky odborníci našli na chráněných a vlhkých místech, hlavně na spodních stranách skalních převisů, naše běžné třesavky můžete potkat ve svých domovech. Jejich tenoučké nožky na první pohled připomínají spíš sekáče, při bližším pohledu je ale jasně vidět rozdělení těla na hlavohruď a zadeček. Na své pavučiny se zavěšují hřbety k zemi a jakmile se k nim přiblíží predátor, síť rozkmitají tak rychle, že se z nich stane rozmazaná šmouha. Některé druhy, třeba třesavka velká, mají celkem silný jed, ale jejich kusadla nejsou dost silná, aby prokousla lidskou kůži.

Nové druhy vědci identifikovali podle specifických morfologických znaků, například podle tvaru samčích kusadel a zvláštního útvaru na samičí zadečkové destičce, který slouží při páření. Skupina Pholcus phungiformes tak aktuálně zahrnuje 125 známých druhů a 71 z nich našli právě v Číně. Objev šesti nových druhů pomáhá zaplnit tzv. zoogeografickou mezeru mezi známými lokalitami výskytu.

Zároveň ale naznačuje, že v oblasti, zejména na korejské straně hranice, může být biologická rozmanitost této skupiny mnohem vyšší, než se doposud předpokládalo. Podle odhadů výzkumníků by se v Severní Koreji mohlo skrývat ještě 20 až 30 nepopsaných druhů. Jenže další výzkum tam komplikuje jak nedostatek odborníků, tak obtížný přístup pro zahraniční expedice.

Zdroj: Zoo Keys, iNaturalist.

Video, které jste mohli minout: Nejjedovatější pavouk na světě klidně uloví i žábu nebo hlemýždě. Podívejte se na jeho smrtící zásah.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom