12. prosince 2016 11:28

VIDEO: V ledové poušti Atacama vznikají největší observatoře světa. Do zákulisí vás vezme Prima ZOOM

Dokument Oči do vesmíru vás dnes ve 22.15 na Primě ZOOM zvedne z křesla.

Kombinace geografických a klimatických faktorů učinila z chilské pouště Atacama ráj astronomů a astrofotografů. Na západě se rozkládá pacifické pobřeží se studeným Humboldtovým proudem, který vytváří inverzní vrstvu chladného vzduchu bránící formování dešťových mraků. Na východě Andy svou přirozenou výškou odvádějí fronty nepříznivého počasí. Tak vznikla jedna z nejsušších oblastí Země. Velmi nízká hustota obyvatel v Chile má navíc za následek jen nepatrné světelné znečištění. Astronomové si díky všem těmto faktorům mohou dopřát více než 300 jasných nocí ročně. Do zákulisí observatoří v horské poušti Atacama se podívejte v dokumentu Oči do vesmíru dnes ve 22.15 na Primě ZOOM.

Velmi velký teleskop

V Atacamě Evropská jižní observatoř vybudovala několik observatoří umožňujících podrobný výzkum dalekého vesmíru. Jednou z nich je Very Large telescope (VLT), soustava čtyř dalekohledů na Cero Paranalu ve výšce 2635 metrů nad mořem, která je jednou z nejlepších základen astronomického výzkumu na světě. Tvoří ji čtyři dalekohledy o průměru primárních zrcadel 8,2 m, které doplňují další tři pomocné teleskopy s průměrem zrcadel 1,8 m. Teleskopy je možné přesunovat po kolejnicích.

Při pozorováních VLT se podařilo detailně prozkoumat pohyby hvězd kolem středu Mléčné dráhy a odvodit z nich okolní hmotu. Výsledky byly jednoznačné – v srdci naší Mléčné dráhy se nachází obrovská černá díra. A nejen to, teprve před nedávnem astronomové objevili plynný mrak, který se blíží k černé díře rychlostí osm milionů kilometrů v hodině roztahován do délky obrovskou gravitační silou. Je to první přímé pozorování jevu, který předpověděl, Albert Einstein, a sice „špagetizace“ ve velmi silném gravitačním poli.

V roce 2011 byl odměněn další revoluční objev učiněný pomocí VLT Nobelovou cenou za fyziku. Vesmír nejenže expanduje, ale tento proces se také zrychluje. Dlouhou dobu se předpokládalo, že expanzi vesmíru zpomaluje gravitace. Objev, že expanze vesmíru se ve skutečnosti zrychluje, postavila astronomy a kosmology před nové dilema – nedovedeme si představit, v kterém sektoru vesmíru vlastně žijeme. Tento sektor expanduje, a my naprosto netušíme kam.

66 antén

Vůbec největší astronomický projekt dneška ale vzniká ještě o stovky metrů výše. Jde o Atakamskou velkou milimetrovou anténní soustavu ALMA (Atacama Large Millimeter Array). Tvoří ji soustava 66 radioteleskopů budovaných na plošině Chajnantor v severním Chile ve výšce 5040 m n. m. Na jejím vzniku se podílí Evropa, Severní Amerika i východní Asie. Antény jsou mobilní a mohou se přemísťovat po náhorní plošině na vzdálenosti od sto padesáti metrů do šestnácti kilometrů.

ALMA Je určena k radiovému výzkumu jak nejvzdálenějšího vesmíru, tak i našeho Slunce. Vědci zde pracují v desetidenních turnusech, po nichž se zotavují v základním táboře umístěném ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem.

V astronomii milimetrových a submilimetrových vlnových délek je možné svazkovat dohromady světelné signály každé z antén, a dosáhnout tak obzvláště vysokého rozlišení. K tomu je třeba přesně určit postavení každé antény v poměru k ostatním a vzájemně sladit signály. To je úkol pro jeden z největších a nejvýkonnějších počítačů na planetě, takzvaný korelátor. Celý systém sestává z více než sto třiceti čtyř milionů procesorů, které dokážou provést sedmnáct trilionů početních operací za sekundu.

Největší dalekohled na světě

Tím ale obliba severního Chile u astronomů nekončí. Evropská jižní observatoř už na hoře Cerro Armazones připravuje vůbec největší dalekohled na světě. Jmenuje se Evropský extrémně velký dalekohled E-ELT (European Extremely Large Telescope). Dalekohled má mít průměr hlavního zrcadla 39,3 m (dosud největší dalekohled na světě Gran Telescopio Canarias má 10,4 m) a do provozu by měl být uveden v roce 2024. E-ELT soustředí 100milionkrát více světla než lidské oko a 8milionkrát více než Galileův dalekohled.

Do zákulisí observatoří v horské poušti Atacama se podívejte v dokumentu Oči do vesmíru dnes ve 22.15 na Primě ZOOM.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský