Leukémie – strašák dneška
Nejpopulárnější zpěvák české historie Karel Gott trpěl akutní myeloidní leukemií. O jaký typ rakoviny se jedná a kde se bere?
Rakovina – situace se zhoršuje
Jeden z neveselých bonmotů říká: „Kdybychom měli možnost žít věčně, umřeli bychom nakonec všichni na rakovinu.“ Jakkoliv jde o bonmot, je založený na skutečnosti, že populace stárne. Nemocných leukemií přibývá právě proto, že populace je čím dál starší. Navíc se ukazuje, že používání cytostatik při léčbě některých zhoubných nádorů má negativní vliv na jiné typy rakovin. Právě cytostatika zvyšují riziko vzniku nádorového onemocnění bílých krvinek, tedy leukemie. Ve Fakultní nemocnici v Plzni se jen s leukémií, kterou lékaři rozdělují do základních čtyř skupin, ročně léčí až 60 lidí.
Leukemie – kde se bere?
„Příčinu vzniku u většiny případů neznáme. Nejedná se o ´infekční nemoc´, proto se ti, kteří jsou v blízkosti pacientů s leukemií, nemusejí obávat nákazy touto chorobou. Je velmi pravděpodobné, že vznik většiny leukemií je výsledkem působení řady faktorů, které vedou k poruše normálního vyzrávání buněk kostní dřeně, z něhož se pak stává nekontrolovaný proces,“ píší Markéta Krahulová a Jiří Vorlíček v materiálu akutní leukemie, informace pro pacienty a jejich blízké. Přestože publikace vyšla v roce 1998, tedy z hlediska medicínského, před řadou let, leukemie se i přes raketový rozvoj lékařských věd potýká s celou řadou neznámých. V zásadě se jedná o to, že kostní dřeň není schopná produkovat dostatečné množství normálních (tedy zdravých) krevních buněk, což nabourává mimo jiné zásobení krve kyslíkem. I když je leukemie některých typů léčitelná, vždy jde o čas – čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší je šance na záchranu.
Čím pacienta ohrožuje chemoterapie?
Cytostatika jsou léky zaměřené na likvidaci rychle se množících buněk – tedy oněch rakovinotvorných. Pokud leukemie likviduje bílé krvinky a se stejnou vervou se do nich pustí i cytostatika, dochází u postiženého ke snížení imunity, což je zásadní komplikace. Proto se část pacientů ocitá na nemocničních pokojích, u kterých je cílem co nejvíce zamezit styku pacienta s choroboplodnými zárodky. Lidově řečeno – léčba rakoviny zvýší šanci, že onemocníte a zemřete na chřipku. Pacienti velmi často nápadně zhubnou, což je dáno tím, že některá cytostatika vyvolávají nevolnost a zvracení, které souběžně s vyvolaným nechutenstvím nese logicky úbytek váhy. Když se k tomu přidá zánět ústní sliznice, průjem a bolesti břicha, tak je jasné, že nitrožilní výživa je jedním z nutných dalších postupů.
Proč musí být dárce kostní dřeně specifický?
Leukemie je porucha krvetvorby a každý z nás má specifický krevní Rh faktor. Proto není možné, aby dárce krevní dřeně byl kdokoliv. Ideální je jednovaječné dvojče pacienta (syngenní transplantace), jenže takové štěstí má vskutku málokdo. Proto existuje Český národní registr dárců kostní dřeně, v němž lékaři pak vyhledávají ideálního dárce (alogenní transplantace). Existuje dokonce způsobe transplantace vlastních buněk (autologní transplantace). V tom případě ale musí být buňky odebrány před počátkem vysokodávkové léčby a zamraženy. Myelodysplastický syndrom (MDS), kterým trpěl i na začátku článku zmíněný Karel Gott, je onemocnění krvetvorby způsobené mutací kmenové krvetvorné buňky, která vede k tvorbě patologického klonu buněk jedné nebo více krevních řad. Vážná nemoc se vyskytuje v průměrném počtu 4,5 nemocných na 100 tisíc obyvatel, přičemž výskyt nemocných stoupá u osob nad 60 let.
Text: Topi Pigula