Kdo opravdu vyzbrojuje Islámský stát? Původ zbraní je nečekaný!
I přes dopadení a zabití vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího a fyzickou porážku v jihovýchodní Sýrii nebezpečí ze strany Islámského státu nemizí. Kde berou islamisté zbraně, kterými podporují svou „svatou válku“? Mimo jiné i od svých nepřátel.
"Bagdádí zemřel ve strachu a panice," popsal americký prezident Donald Trump poslední okamžiky nejhledanějšího teroristy světa Abú Bakra al-Bagdádího. Ten se jako samozvaný chalífa a vůdce takzvaného Islámského státu ukrýval v malé vesnici na severozápadě Sýrie.
Za informace vedoucí k dopadení al-Bagdádího Spojené státy nabízely odměnu 25 milionů dolarů. Stopa nakonec přivedla americké speciální jednotky v noci na sobotu 26. října ke střeženému komplexu, kde se al-Bagdádí se svými stoupenci a spolubojovníky ukrýval. Při následné přestřelce uprchnul vůdce islamistů do podzemního tunelu, de na sobě odpálil sebevražednou vestu. Spolu s ním zemřely při výbuchu i tři jeho děti.
Takzvaný Islámský stát, známý také pod zkratkou ISIS, který v době svého největšího rozkvětu zabíral téměř celou východní Sýrii a sever Iráku s městy jako Mosul, Kirkúk nebo Rakká. Pod tlakem pestré koalice tvořené syrskými a iráckými Kurdy, USA, Ruskem, Tureckem, Sýrií, Irákem i syrskými povstalci nakonec v březnu 2019 ztratil Baghúz, poslední vesnici pod svou kontrolou.
Cesta k tomu ale nebyla snadná mimo jiné i proto, že bojovníci Islámského státu ke svým výbojům používali pestrou paletu zbraní, jež se v posledních desetiletích na Blízkém východě soustředila.
Obchodníci se smrtí
„Pětačtyřicet let vzájemné nenávisti mezi Východem a Západem vytvořilo největší zásoby zbraní v dějinách. Sověti měli zbraně ze samotného pekla,“ říká Nicolas Cage alias Yuri Orlov ve filmu Obchodník se smrtí.
Jedná se doslova o prorocká slova, neboť mezi zbraněmi zachycenými v únoru 2015 v syrském městě Kobani byl mimo jiné i raketomet RPG-22 vyrobený roku 1985 v Sovětském svazu. Jedna ze zbraní vojáků Varšavské smlouvy, kterých tisíce zbyly po ukončení studené války v (někdy nepříliš pečlivě hlídaných) vojenských skladech. Film natočený podle skutečné postavy obchodníka se zbraněmi dává na otázku „kdo je vyzbrojuje?“ zcela jasnou odpověď. Kterýkoli výrobce zbraní.
Film Obchodník se smrtí si můžete přehrát v naší nové službě iPrima Videopůjčovna.
RPG islámský stát Zdroj: profimedia.cz
Americká auta a pušky, srbské rakety
Můžeme si myslet, že na prodej zbraní platí jiná pravidla než na běžné zboží. Vztahují se na ně restrikce, memoranda a embarga, takže je těžké, aby se dostaly do nepovolaných rukou. Zbraně, stejně jako munice, jsou označené tak, aby se dal vystopovat jejich původ. A právě díky označení dnes víme, odkud zbraně bojovníků za právo šaríja pocházejí.
HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) je populární „obrněný osobák“ přezdívaný humvee. Opancéřovaný, dlouhodobě vyvíjený, neustále zdokonalovaný, a proto vysoce funkční. Podle Foreign Policy Group jimi za dvanáct let vybavily USA írácké ozbrojené a bezpečnostní složky v počtu 3000 vozidel. Dnes se předpokládá, že většina z nich už jezdí pod černým praporem Islámského státu. Když radikálové v polovině května 2015 dobyli irácké město Ramadi, pomáhal jim v tom mimo jiné i obrněný transportér M113 prokazatelně vyrobený v USA.
MILAN
Podobné to je i s ikonou amerických akčních filmů, útočnou puškou M-16. I ty pocházejí z amerických dílen, dorazily do skladů a rukou irácké milice, ale teď v rukou islamistů zabíjejí kohokoli, kdo zaváhá ve víře v korán. Americké je i obrovské množství munice. Zbraně zdokumentované v Kobani ukazují na vysoký podíl čínských výrobků, ať už jde o útočné pušky CQ 5.56., které připomínají zmiňované americké M-16, nebo některé raketomety. Ovšem svůj podíl mají i pušky belgické a nalezena byla i vysoce přesná rakouská pistole Glock G19.
Ovšem „majstrštykem“ ve výzbroji je přesný protitankový systém řízení MILAN, jehož výrobcem je nadnárodní konsorcium Euromissile a licenční výroba probíhá ve Velké Británii. Průbojnost pancéřování je 800 mm a dostřel dva kilometry.
Přebytek zbraní je i v zemích bývalé Jugoslávie, neboť balkánský konflikt je nestihl všechny vyčerpat. Takže není divu, že i ty doputovaly k islamistům. Zmiňme třeba dvě devadesátimilimetrové protitankové střely M79 ‘Osa’ 90 mm HEAT vyrobené roku 1983 v dnešním Srbsku.
Do jakých rukou se dostaly zbraně západních zbrojovek?
Ani české zbraně se v rukou ISIS neztratily
K dalším balkánským zbraním patří třeba odstřelovačské pušky nebo pistole HS Produkt HS-9. Zkrátka islamisté čerpají z „armádních přebytků“ armád bez rozdílu vyznání. Přesné zbraně západní (evropské i americké) i východní (čínské) provenience zabíjejí „bezvěrce“ bez ohledu na jakákoli embarga.
Bylo by zvláštní, kdyby se mezi zbraněmi neobjevily i kousky naší provenience, neboť zejména české pistole mají ve světě velmi dobrý zvuk. Analýza zbraní a munice zabavená Islámskému státu během bojů v Kobane, vypracovaná v dubnu 2015, je sice nezmiňuje, ale to neznamená, že bychom své „želízko v ohni“ neměli. A nebylo by fér nezmínit populární sovětské kalašnikovy, které mají výborné reference táhnoucí se skrz stovky válek na několika kontinentech.
Dejme ještě jednou slovo Obchodníkovi se smrtí. „Ze všech zbraní v obrovském sovětském arzenálu nebylo nic výnosnějšího než automat kalašnikov model 1947 všeobecně známý jako AK-47. Je to nejpopulárnější samopal na světě. Všichni bojovníci ho milují. Elegantně prostá čtyřkilová směs falešné oceli a laminátu. Nerozbije se, nezasekne ani nepřehřeje. Bude střílet, i když je obalený bahnem nebo plný písku. Může s ním zacházet i malé dítě, a děje se to. Sověti si ho dali na mince, Mosambik na vlajku. Od konce studené války se stal kalašnikov hlavním ruským vývozním artiklem.“
Text: Topi Pigula