Jak se obléct do muslimských zemí? Tip zkušeného cestovatele
Člověk ze západu může udělat v islámském světě spoustu problémů. Třeba jen tím, jak se obleče...
Asi byste se cítili pohoršeni, kdyby si vedle vás ve vlaku z Jihlavy do Brna přisedl Papuánec jen s kotekou, v lepším případě v bederní roušce. Ve vlastním zájmu by udělal lépe, kdyby si pořídil rifle a vietnamské tričko.
Pokud cestujete kamkoliv, přizpůsobte se (v rámci možností) pravidlům oblékání dané kultury. Vyjádříte tím svůj respekt a odměnou vám bude respekt domorodců k vám. Do muslimských zemí by muži měli vyrážet v dlouhých kalhotách, kraťasy ani nebalte. Naopak košile/tričko s krátkým rukávem je korektní, nikoliv však tílko. U žen-cizinek se situace různí.
- V Íránu je i u cizinek vyžadován šátek či šál na zakrytí (většiny) vlasů, rukávy kryjící minimálně předloktí a kalhoty či sukně kryjící nohy včetně kotníků.
- V Saúdské Arábii je vyžadována abája kryjící celé tělo, šátek povinný není. V liberálnějších zemích (např. Turecko, Maroko, Jordánsko, SAE) je opět nutné zakryt celé nohy, ovšem krátký rukáv je přijatelný a šátkem si můžete jen šplhnout.
Vyzkoušejte naši on-line směnárenskou kalkulačku!
- V zemích Střední Asie naopak běžně potkáte slečny v tílku a minisukni. Neznám zemi, kde by cizinky musely mít zahalený i obličej. Obecně platí, že čím dále na venkov, čím je kodex oblékání konzervativnější a je třeba se více zahalit.
- Naopak v plážových letoviscích bývá situace už zvrácená k evropské normě. Na plážích, kde se běžně vyskytují cizinci, se mohou ženy koupat v bikinách, jinde se sluší ponechat si alespoň tričko. Ženy muslimky se v dokáží i v rámci pravidel pěkně vyřádit a vypadat velmi sexy. Zkuste to také, dámy.
O autorovi: Mgr. Lukáš Synek, Ph.D., je biolog, cestovatel a fotograf. Více se o něm dozvíte na jeho webu. Zaměřuje se především na státy, kam se běžně moc nejezdí - někdy tudy dokonce provádí skupiny odvážných turistů. Je autorem knihy „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“. Organizuje přednášky pročajovnu V Síti.