5 sériových vražedkyní mezi zdravotními sestrami: Češka drtila dětem hlavy, Italka se s oběťmi fotila
Mezi nejhorší a nejzrůdnější sériové vražedkyně z řad pečovatelek a sester patří i jeden známý český případ.
Mezi sériovými vrahy jsou ženy poměrně vzácné, pokud jde ale o vraždy v lékařském prostředí, je situace diametrálně odlišná. Podle profesorky Beatrice Crofts Yorkerové z jihokalifornské univerzity je to na sériové vrahy v mundúrech lékařského personálu mezi oběma pohlavími dokonce „fifty-fifty“. Na pozici zdravotní sestry nebo pečovatelky pracovalo celých třicet procent usvědčených sériových vražedkyň; i z nich ale následujících pět rozhodně vyčnívá, ať už svou brutalitou, či způsobem, kterým lidi, o něž se měly starat, posílaly na smrt.
Elizabeth Wettlaufer, Canada’s killer nurse, and the archetype of the health care murderer. - ... pic.twitter.com/qCDr2QDgfe
— Binkily.com (@BinkilyNews) July 24, 2017
Elizabeth Wettlauferová
Bývalá kanadská zdravotní sestra Elizabeth Wettlauferová se počítá mezi nejhorší kanadské sériové vrahy v historii. Měla problémy s drogami i alkoholem, pacienty ale vraždila naprosto vědomě. Mezi lety 2007 a 2016 byla zaměstnaná hned v několika zdravotnických zařízeních pro seniory, kde sprovodila ze světa minimálně osm lidí a dalších šest se zabít pokusila. Pacientům vstřikovala do žil velké dávky inzulínu.
O své touze vraždit dokonce psala poezii, přesto by se ale na její zločiny možná nikdy nepřišlo, kdyby se poté, co se rozhodla zkrotit svou závislost, nepřiznala zaměstnancům odvykacího centra. Těm se svěřila i s mrazivým důvodem, proč se rozhodla některým lidem život předčasně ukončit. Prý na ni nebyli dostatečně milí. Teď si ve vězení odpykává doživotní trest.
Serial killer… Kimberly Clark Saenz Kimberly Clark Saenz (born November 11, 1973) also known as Kimberly Clark Fowler,...
Posted by Killers have families, too. Novels of suspense & mystery. on Thursday, July 28, 2016
Kimberly Clark Saenzová
I této rodačce z amerického Massachusetts pacienti lezli na nervy. A přesto v roce 2007 získala prestižní místo zdravotní sestry na texaské klinice, kam pravidelně dojížděli pacienti s problémy s ledvinami na dialýzu. V dubnu 2008 se počet výjezdů záchranné služby do tohoto úzce specializovaného zdravotnického zařízení z ničeho nic zdvanáctinásobil. Jinými slovy, za jediný měsíc tam najednou kolabovalo tolik pacientů, kolik má jindy problémy za celý rok.
Přivolaní vyšetřovatelé nakonec zjistili příčinu: Saenzová svým nic netušícím pacientům do dialýzy přidávala bělidlo. Usvědčila ji mimo jiné historie internetového prohlížeče; rady na zabití pacientů si totiž hledala přes Google. Nakonec se jí povedlo u soudu prokázat pět vražd a pět ublížení na zdraví, což ji zajistilo doživotní vězení.
Kristen Gilbertová
Když kolegové z americké léčebny pro válečné veterány o Kristen Gilbertové mluvili, žertem jí říkali Anděl smrti, protože se zdálo, jako by si staří pacienti vybírali právě tuhle dobu na umírání. Úsměv jim ale z tváří rychle zmizel, když vyšlo najevo, že náhlá úmrtí pod dozorem Gilbertové mezi lety 1995 a 1996 nebyla jen náhoda. Spolu se životy pacientů totiž mizely i zásoby epinefrinu, léku, který ovlivňuje srdeční činnost. Pokud se jím pacient předávkuje, může způsobit náhlou srdeční příhodu.
Gilbertová, jak se ukázalo, ho několika svým pacientům vpíchla do kapačky obrovské množství, aby je pak mohla resuscitovat a být za hrdinku před jiným zaměstnancem nemocnice, se kterým chodila. U soudu ji usvědčili ze čtyř vražd a dvou nezdařených pokusů. Hrozil jí dokonce trest smrti, nakonec ale i ona skončila v doživotním žaláři.
It's officially September 9th, so here's our serial killer of the day.
— Today In History (@HistoryOfMurder) September 9, 2019
Marie Fikáčková was a Czech nurse born this day in 1936 who admitted to having killed 10 newborns in a Sušice hospital, though she was only ever charged with the murder of 2. #murder #killer #truecrime pic.twitter.com/pfHHVYSv6i
Marie Fikáčková
Výše uvedené případy jsou sice otřesné, proti nejznámější české zdravotní sestře – vražedkyni jsou ale ještě slabý odvar. Marie Fikáčková, mladičká sestřička z novorozeneckého oddělení v Sušici, nesnášela dětský pláč, a to až do té míry, že nakonec zabila dvě miminka, a to neuvěřitelně krutým způsobem. Nejdřív je bila, až jednomu zlomila ruku, a pak jim rukou rozmáčkla lebku. U výslechu pak přiznala, že způsobila zranění dalším deseti novorozencům, kteří ale napadení naštěstí přežili. V nemocnici přitom minimálně o jednom z incidentů věděli, Fikáčková dostala od primáře vyhubováno, když jednomu z miminek kroutila uchem tak, že mu ho natrhla.
Teprve čtyřiadvacetiletou Fikáčkovou tehdejší soud poslal na smrt. 13. dubna roku 1961 ji v pankrácké věznici v Praze oběsili.
#KillerNurse #DanielaPoggiali took selfies with her victims.
— ♋ Queen 🏳️🌈 (@CancerianQueenn) November 25, 2014
She's accused of killing 38 patients. pic.twitter.com/OK7uJpIl1B
Daniela Poggiali
I v současnosti se v Evropě řeší jedna velká kauza. Italská zdravotní sestra Daniela Poggiali byla podezřelá z celkem 38 vražd seniorů, o které měla pečovat. Vyšetřovatelé pracovali s teorií, že pacientům podávala roztok chloridu draselného, který způsobuje srdeční zástavu. Italskými médii příběh v roce 2014 proletěl jako uragán hlavně proto, že se našly fotografie zachycující Poggialiovou, jak s úsměvem a veselými grimasami pózuje s mrtvými seniory.
Vinu se ale Poggialiové nikdy nepovedlo uspokojivě prokázat. Soud ji sice poslal na doživotí za jednu z vražd, úspěšně se ale odvolala a byla zproštěna obvinění. Pak ji soud poslal za mříže podruhé, za jinou vraždu. A i tehdy ji soud vyšší instance po odvolání osvobodil, proti čemuž se odvolal pro změnu státní návladní. Italské soudy jsou navíc známé tím, jak pomalu pracují, je proto možné, že se případ potáhne ještě dlouho.
ZDROJ: THOUGHT CATALOG