Putinovi parťáci: Přehled válečných zločinců, kteří vraždili a rozhodně svých činů nelitovali
Americký senát přijal rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Tím se dostal do vybrané společnosti těch nejhorších vrahů historie.
Vedví rozpolcený senát USA se před několika dny vzácně na něčem shodl. Přijal rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Ten se tak pomyslně ocitl „ve vybrané společnosti“. Připomeňme si ta nejznámější jména: Hitler, Stalin, Mussolini, Mengele, bin Ládin, Husajn… konec měli všichni svým způsobem ošklivý, před soud se ale povedlo dostat jen posledního jmenovaného z nich. A ani v jeho případě to nebylo tak jednoduché, jak bychom si přáli.
Váleční zločinci 2 Zdroj: profimedia.cz
Saddám Husajn
Bývalý irácký prezident Saddám Husajn se jako sadistický šílenec projevoval už v dětství, kdy týral a zabíjel zvířata. Ještě mu nebylo ani dvacet let, když si troufl sprovodit ze světa prvního člověka. A potom, co to ve svých dvaačtyřiceti dotáhl na hlavu státu, dopustil se genocidy, válečných zločinů i zločinů proti lidskosti.
Po převratu v zemi se před Američany skrýval celých osm měsíců, přestože byl jedním z nejhledanějších mužů světa a na jeho hlavu vypsali odměnu 25 milionů dolarů. Našli ho v dva metry hluboké díře pod venkovským domem v Daúru, neupraveného, zarostlého a špinavého. Soud ho poslal za jeho zločiny na smrt. Oběsili ho 30. prosince 2006 za rozbřesku na jedné z iráckých vojenských základen.
Váleční zločinci 1 Zdroj: profimedia.cz
Paul Touvier
Nacistický kolaborant Paul Touvier je jediným Francouzem, kterého kdy obvinili z válečných zločinů. Mimo jiné třeba za to, že čile organizoval deportace Židů. Po válce se mu povedlo spravedlnosti dlouho vyhýbat, dokonce tak dlouho, že dosáhl i promlčecí lhůty pro zradu, za níž byl v nepřítomnosti po válce odsouzen. Pak ale vyšlo najevo, že majetek, který prohlašoval za svůj, ve skutečnosti zřejmě patří zavražděným Židům. Obvinili ho znovu, tentokrát ze zločinů proti lidskosti, na které se žádná promlčecí lhůta nevztahuje. Jenže po Touvierovi znovu jako by se slehla zem.
Francouzští detektivové ho ale nakonec v roce 1989 objevili. Převlečený do mnišské kutny se skrýval v jednom z francouzských klášterů. Zemřel o sedm let později na rakovinu prostaty, zavřený ve francouzské věznici.
Váleční zločinci 4 Zdroj: profimedia.cz
Erich Priebke
Za svůj podíl na masakru 335 Italů v roce 1944 byl bývalý velitel nacistických oddílů SS Erich Priebke odsouzen na doživotí… jenže až v roce 1998. Do té doby se skrýval v Argentině, kde pracoval jako úspěšný hoteliér. Dokonce vystupoval pod vlastním jménem. Bizarní je, že v roce 1994 souhlasil s interview pro ABC News, kde podíl na zločinu přiznal, což nakonec vedlo k jeho zatčení. Ale ani po vynesení rozsudku nešel do vězení. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu si doživotní trest odpykal ve velmi mírném domácím vězení v Římě. Dožil se dokonce 100. narozenin. Toho dne mu před domem demonstrovaly desítky lidí. Za své činy se nikdy neomluvil.
Dictators brought down by the people. I've said it before: They look like rained on hens. They are more than you think;
— Dictator Watch (@DictatorWatch) February 10, 2022
Let's go
Charles Taylor - Liberia
Sparked wars in Sierra Leone & own country. Killed opponents like chicken. Forced to exile in Nigeria. Arrested as he fled pic.twitter.com/Mhi2GIARHO
Charles Taylor
Bývalý liberijský prezident Charles Taylor si status jednoho z nejhorších válečných zločinců světa vydobyl kvůli znásilněním, vraždám i teroru a zejména kvůli svojí roli v občanské válce v Sierra Leone, kde podporoval Sjednocenou revoluční frontu. Americký kongres na jeho dopadení v roce 2003 vypsal odměnu dvou milionů dolarů.
Tři roky se skrýval v Nigérii, která nakonec oznámila, že ho vydá. Tehdy se ze země pokusil prchnout. Úředníci ho zadrželi na liberijské hranici, kterou se pokusil projet v Range Roveru napěchovaným heroinem a penězi. Válečný zločinec stále ještě žije, odpykává si trest odnětí svobody na 50 let v britské věznici Frankland.
Váleční zločinci 3 Zdroj: profimedia.cz
Radovan Karadžić
Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić je jedním z mála lidí, kteří kdy byli shledáni vinnými z genocidy. Za bezohledné útoky na civilisty během obléhání Sarajeva, etnické čistky a příšerný masakr v Srebrenici, kde bosenskosrbská vojska v létě roku 1995 zavraždila na 8 tisíc muslimských mužů a chlapců, ho nakonec soud poslal na 40 let za mříže a tribunál v Haagu pak trestní sazbu upravil na doživotí. To se ale stalo až v roce 2019, protože se Karadžić dokázal před dopadením skrývat neuvěřitelných dvanáct let. Tedy, skrývat… Když byl mezi lety 1996 a 2008 na útěku, cestoval po Evropě, vystupoval jako expert na alternativní medicínu a nabízel léčbu sexuálních problémů a poruch. Přednášel před stovkami lidí, a dokonce spustil i vlastní webové stránky.