Roztrhání USS Shenandoah přežilo jen 14 lidí. Části vzducholodě se nikdy nenašly
Tajné dějiny velkých katastrof 2 - USS Shenandoah
USS Shenandoah byla jako první vzducholoď na světě plněná heliem místo hořlavého vodíku. Stroj však potkal tragický osud a došlo k jeho zřícení jen tři roky od uvedení do služby.
Shenandoah v indiánských jazycích znamená „Dcera hvězd“. Dne 2. září 1925 opouští tato ohromující vzducholoď New Jersey a míří do Kalifornie. Nad státem Ohio ji však zastihne silná bouře, kterou plavidlo nezvládne a vzdušné proudy různých směrů se postarají o to, že je roztrháno na několik kusů.
Podle Ohio Magazine ze 43 členů posádky havárii přežilo pouhých 14 mužů a přeživší plukovník Chalmers G. Hall později novinářům sdělil, že vzducholoď změnila kurz tucetkrát ve snaze vyhnout se osudné bouři. Bohužel neúspěšně. „Otevřeli jsme ventily, abychom vypustili plyn, spustili jsme loď a vzdalovali jsme se od bouře rychlostí 50 mil za hodinu, když nás bouře zahalila a rozlomila loď na tři kusy,“ vzpomínal Hall.
USS Shenandoah Zdroj: profimedia.cz
Lovci suvenýrů začali krást části trosek
Dramatické okolnosti ztroskotání lodi zachycuje i dokument Tajné dějiny katastrof vysílaný každou sobotu večer na Prima ZOOM. Drancování začalo téměř okamžitě. Místní obyvatelé se poté, co se dozvěděli zprávu o havárii vzducholodě, začali shromažďovat na místech dopadu a rozkrádali části vraku. Rabování se podařilo zastavit až v momentě, kdy se na místě objevili vojáci, kteří udržovali dav v dostatečné vzdálenosti od stroje. „Kabely, plošiny, spoje, benzinové nádrže, elektrické komunikační dráty, všechno odpojitelné bylo pryč," uvedla agentura AP.
„Pro občany okresu Noble v Ohiu to bylo, jako by se návštěvníci z budoucnosti zřítili z oblohy do jejich životů,“ napsal Jerry Copas v úvodu své knihy z roku 2017. Mnoho částí Shenandoah nebylo nalezeno ani po letech. Některé rodiny si trosky pravděpodobně předávají jako dědictví z generace na generaci.
ZDROJ: Ohio Magazine