13. října 2018 06:00

Starověká lebka nalezená v Číně popírá současné evoluční teorie

Lebka rozhodila evolucionisty. Myslíme si, že víme, co jsme zač a odkud pocházíme?

V poslední době se stále častěji objevují nové „důkazy“, které otřásají samotnými základy toho, co jsme si mysleli, že víme o evoluci našeho druhu. Nejnovějším objevem je 260 000 let stará lebka známá jako lebka Dali, která je pozoruhodně podobná nejdříve známým pozůstatkům Homo sapiens.

Lebka, která není z Afriky

Problém je v tom, že fosilie není tam, kde bychom očekávali, že bude. Archeologové sice objevili v Maroku podobné pozůstatky pradávných lidí, ale tato lebka byla nalezena v provincii Shaanxi v severozápadní Číně. Logickým důsledkem tohoto objevu by mělo být, že moderní lidé pocházeli nejen z kmenů v Africe, ale zřejmě i z lidské populace na jiných místech naší planety.

Současný konsensus o vývoji člověka říká, že Homo sapiens pochází z Afriky, kde se poprvé objevil asi před 200 000 lety. Dostupné archeologické důkazy naznačují, že každý, kdo nemá čistě africký původ, pochází z jediného obyvatelstva Homo sapiens (a možná s hrstkou genů neandertálců), kteří opustili Afriku někdy za posledních 120 000 let. Mnohonásobně více víme o dalším lidském druhu – Homo neandertalis.

Když vědci objevili lebku Dali, což se stalo v roce 1978, věřili, že patří k jinému lidskému druhu, primitivnějšímu Homo erectus. Tento konkrétní hominid žil v době mezi 2 miliony a 100 000 lety (a možná ještě před 50 000 lety) v různých částech Afriky, Asie a Evropy. Stejně jako my, lidé druhu Homo sapiens, měl již vzpřímenou postavu a měl protáhlé dolní končetiny.

V roce 1981 ale antropolog Xinzhi Wu z Čínské akademie věd zaznamenal ohromný počet podobností mezi lebkou Dali a moderními lidmi. Dospěl k závěru, že mezi Homo sapiens a Homo erectus musí existovat alespoň nějaká společná DNA.

To bylo před více než třiceti lety a v té době byla jeho teorie zamítnuta jako neprokazatelná. Wu a kolegyně Sheela Athreyaová, doktorka antropologie na univerzitě v Texasu, se ale nevzdali a po třetině století se na lebku znovu podívali pomocí těch nejmodernějších přístrojů, jež za tu dobu vznikly.

"Kdybychom našli pouze marocké lebky a ne lebku Dali, dávalo by smysl věřit, že všichni moderní lidé se vyvinuli v Africe," řekla pro odborný časopis New Scientist Athreyaová. "Ale podobnosti mezi lebkami ukazují, že moderní lidé nemuseli být geneticky izolovaní, ale jejich geny mohly pocházet z mnoha různých částí světa, třeba i Číny."

Ve skutečnosti nový výzkum naznačuje, že mnohé z vlastností, které dnes máme, mohly vzniknout ve východní Asii a až později se přesunuly do Afriky. Toto zjištění je tak pozoruhodné, že pokud se prokáže, že je pravdivé, mohlo by to mít významné důsledky pro lidskou evoluční historii. Aby se to však potvrdilo, bude ještě třeba mnoha dalších testů – a je třeba také přihlédnout k tomu, že jde o čínský národní výzkum – prestiži této země by určitě prospělo, kdyby se o ní začalo mluvit jako o „kolébce člověka“. Zatím je tedy lepší zůstat spíše skeptickými a jen opatrně sledovat další vyjádření vědců z různých částí planety.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský