Odlesňování Brazílie se za poslední rok zvýšilo o třetinu!
Nejmohutnější soustava deštných pralesů nenávratně mizí – jen proto, aby si bohatí lidé na západě mohli pochutnat na hovězím steaku
Alarmující data přišla z Brazílie: za posledních 12 měsíců se tempo odlesňování zvýšilo o neuvěřitelných 30 procent. Popisuje to vládní brazilská agentura INPE (Národní ústav pro kosmický výzkum) ve své nové zprávě.
Satelit prozradil skutečnou situaci
Právě tato agentura pomocí satelitů sleduje, jak se mění rozsah brazilského pralesa a kde ho nejvíc ubývá. 3100 čtverečních kilometrů pralesa zmizelo mezi červencem 2015 a srpnem 2016, oznámila zpráva INPE z února letošního roku. Data mají takové zpoždění kvůli pečlivému vyhodnocování. Většina lesa byla vykácena a vypálena proto, aby zde stromy nahradil „zemědělský průmysl“, nejčastěji obří farmy na chov hovězího dobytka. Brazílie si již léta buduje značku největšího exportéra hovězího a telecího masa na světě, tento byznys tvoří významnou část jejích příjmů.
Problém podle expertů INPE spočívá nejen v samotném rozsahu kácení, ale také v tom, že organizacím, které to mají monitorovat, byly extrémně omezeny finance. Ještě roku 2015 dostávaly asi 22 milionů dolarů, o rok později to bylo už jen 7 milionů. Těžaři a zemědělské korporace využili toho, že brazilští politici strávili většinu loňského roku dohadováním se nad impeachmentem prezidentky – neměli čas napravit špatně nastavené zákony.
Roku 2012 totiž brazilské vláda dočasně povolila, aby se liberalizovaly podmínky v těžbě dřeva; do té doby se smělo dřevo těžit, jen pokud firma záměr dopodrobna vysvětlila a doložila své záměry. Zcela volné prostředí ale znamená, že se nyní těží nejvíc v dějinách.
Nezisková organizace Greenpeace sice přišla s návrhem zákona, který by těžbu omezil, ale bude se o něm jednat až na konci roku 2017. Brazílie si také vytkla (jen verbálně) ambiciózní plán, že do roku 2030 lesy přestanou na jejím území ubývat. Ale protože pro to zatím nic neudělala, obávají se ekologové, že tento plán bude realizován zcela jinak: do roku 2030 by v Brazílii, pokud bude tempo deforestace přibývat stejně rychle jako doposud, nemusely také už žádné lesy zbýt…
Proč je brazilský prales tak zásadní?
Prales je nenahraditelný nejen jako místo, kde žije 2,5 milionů druhů hmyzu, desetitisíce druhů rostlin a asi 2000 druhů savců a ptáků, ale má také zásadní ekologický vliv na celou krajinu a její schopnost vázat vodu, vyrábět kyslík apod.
Likvidace pralesa, jemuž se poněkud nesprávně přezdívá „plíce planety“ (více kyslíku vyrobí mořské řasy), by měla nedozírní následky na stabilitu ekologického systému celého jihoamerického kontinentu…
Text: MK