Nejstarší hřbitov s domácími mazlíčky se nachází v Egyptě. Ukrýval 585 pohřbených zvířat
Nejen dnes pohřbíváme své zvířecí miláčky. Nejstarší objevený hřbitov zvířátek najdete na území Egypta.
Nejeden kocourek, křeček, morče nebo pes odpočívá v osamělém koutě lidské zahrady. Jak ukazuje zvířecí hřbitov, na němž v únoru 2021 skončily dlouhodobé archeologické práce, podobně k pohřbívání zvířat přistupovali i před téměř dvěma tisíci lety ve starověkem Egyptě. Jen v mnohem rozsáhlejším měřítku.
585 pohřbených zvířat
Egypťané byli proslulí balzamovači a jejich balzamovací umění se netýkalo jen lidí. Hřbitov pro domácí mazlíčky odkrytý v egyptském přístavu Berenice ukázal, že i Egypťanům na domácích mazlíčcích záleželo natolik, aby alespoň některé z nich pohřbili „lidsky důstojným“ způsobem. Hřbitov archeologové časově zasadili na přelom 1.–2. století našeho letopočtu a mezi pohřbenými zvířaty byli nejen psi a kočky, ale i dva druhy makaků. Že se jednalo o mazlíčky, dokazují nejen spolu s nimi pohřbené hračky, ale i na kostech rozeznatelné nemoci, které by byly pro život na ulici v podstatě fatální.
Když archeologové zkoumali 585 pohřbených zvířat, nebyla mezi nimi jediná mumie a ani jedna zvířecí „poprava“. Obojí se poněkud vymykalo místním tradicím a zvyklostem. Ani poloha nalezených zvířat nenasvědčovala tomu, že by šlo o pohozené mršiny.
RT @livescience: World's oldest 'pet cemetery' discovered in ancient Egypt https://t.co/iW049cWKbZ pic.twitter.com/eFzkAWhGUn
— Artemission.com (@ArtemissionArt) March 12, 2021
Egypťané si zvířat vážili i kvůli bohům
Berenice bylo důležitým přístavem a překladištěm zboží nejen v rámci Afriky, ale proudilo sem zboží i z Indie, Evropy a Arábie. Není proto divu, že některá ze zvířat měla původ mimo africký kontinent. Nové rasy chovaných zvířat například z Evropy mohly být zajímavým a vzácným dárkem.
Někteří vědci tvrdí, že zvířata ve smyslu „domácích mazlíčků“ ve starověku neexistovala a šlo jen o potulné pouliční tvory. Ovšem způsob pohřbu něco podobného spíše vyvrací. Mnohá ze zvířat, ať už to byli psi, kočky, nebo ibisové, měla v Egyptě své božské protějšky, což opět podporuje myšlenku chovu zvířat jen pro radost. Exotičtí miláčci sloužící jako dárek či vzácné zboží proudili nejen do Afriky, ale i do Evropy. Stačí vzpomenout psí plemena, jako je asijské Akita Inu či Shiba Inu, mexickou čivavu či jihoafrického rhodéského ridgebacka.
Pohřbívání zvířat v Česku stanovuje absurdní vyhláška
Pohřbívání zvířat na svém pozemku je dnes typické i pro řadu českých rodin. „Jmenoval se Chip a byl tu s námi deset let. Teď leží na zahrádce a já jsem k němu dala kytku, abych přesně věděla kde,“ vzpomíná na svého milovaného kocoura paní Alžběta R., která ho pohřbila na zahradě svého rodinného domku.
Strange — Graves of nearly 600 cats and dogs in ancient Egypt may be world’s oldest pet cemetery https://t.co/GJXzGNRXt7 #catsanddogs #dogsandcats #egypt #petcemetery pic.twitter.com/ZBHgPBrsp7
— Hunter H Grey (@HunterHGrey) March 25, 2021
Svého miláčka dnes můžete za dodržení vyhláškou stanovených podmínek pohřbít i na svém pozemku, ovšem ony podmínky jsou formulovány tak, že je v podstatě dodržet nelze. „Zvíře si totiž majitel může pohřbít na vlastní zahradě, pouze pokud to místo bude vzdáleno nejméně 200 m od vodního zdroje, 100 m od nejbližší stavby pro bydlení nebo pro rodinnou rekreaci a pozemní komunikace s výjimkou příjezdové pozemní komunikace a 50 m od hranice sousedního pozemku. Velikost výkopu musí odpovídat velikosti zvířete a hluboký musí být minimálně 50 cm u zvířete do 100 kg. Nad 100 kg už musí být výkop hluboký 100 cm. Zvíře musí být do výkopu ukládáno v obalu, ten musí být v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí. Každé místo uložení pohřbeného zvířete musí být nezaměnitelně označené a to po dobu 10 let,“ shrnuje podmínky Irena Sekaninová na stránkách vetweb.cz v materiálu Pravidla pro pohřbívání zvířat.
Takové starosti Egypťané před dvěma tisíci lety bezesporu neměli.