Nejslavnější pláže světa zničila ropa. A zvířata? Podívejte se!
Na druhém konci světa se právě odehrává obrovská ekologická katastrofa...
Exxon Valdez, Prestige, Amoco Cadiz, The Odyssey, Torrey Canon. Jména tankerů, která se zapsala do historie tím, že jejich obsah vlivem havárií unikl a způsobil rozsáhlé škody na přírodě. Mediální obrázky pláží zalitých ropou, peří ptáků slepené černou mazlavou hmotou, záchranáři v bílých oblecích, které jsou po každé směně na vyhození – to vše čas od času proběhne médií.
Člověk se ustrne a nasedne do auta s tím, že něco takového u nás není možné, neb k nám se po Labi se tankery nedostanou. Zato ropovody naším územím vedou. V prosluněné Kalifornii mají aktuální zkušenost s tím, co se stane, když, lidově řečeno, praskne trubka. Ale ne ledajaká. Přímo trouba, kterou proudí ropa. A aby nedošlo k nějakým módním spekulacím – nemají v tom prsty teroristé.
Sen – a pak noční můra...
Kalifornskou Santa Barbaru znají surfaři, a „plážoví povaleči“ milující sluneční pohodu. Ovšem na nějakou dobu bude oblast považována za nečistou. Nejen pro právě probíhající čištění pláže od uniklé ropy, ale i proto, že špatná pověst vždycky přetrvává déle, než samotné neštěstí. Skotské Lockerbie stále zůstává v mínění lidí místem, kde se zřítilo letadlo zničené teroristou Kaddáfím, Pompeje vešly ve známost zejména nešťastnému výbuchu Vesuvu a půvabné městečko Konstanz (česky Kostnice) ležící na jihozápadě Německa nespojujeme s jeho historickým centrem či narozením Ferdinanda von Zeppelina, proslulého stavitele vzducholodí, ale s upálením Jana Husa.
Odhadované množství uniklé ropy prasklého ropovodu u Santa Barbary se různí. Respektovaná CNN mluví o 105 000 galonech, což je necelých 400 000 litrů. Část z tohoto množství zasáhla Refugio State Beach, místo s excelentními podmínkami pro pobřežní rybaření a piknikování. Plážové resorty teď v plné výši vracejí zálohy na ubytování a kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze. Na prasklinu se nepřišlo okamžitě, tlak v potrubí zřejmě neklesl nijak dramaticky a tak se ropa dostávala ven po dobu několika hodin. Navíc trhlinou v podloží protekla až do moře, takže okolí na mnoha místech vypadá jako po havárii ropného tankeru. Mediálně vděčné obrázky nakonec si našly cestu na titulní stránky a do televizního zpravodajství.
Dopady:
Santa Barbara má na ropné havárie smůlu. Město nesoucí jméno křesťanské mučednice se v minulosti stalo dějištěm nejhorší ropné havárie v dějinách USA. V roce 1969 uniklo po výbuchu vrtné plošiny do oceánu několik milionů litrů ropy. Tehdejší katastrofa je považována za hlavní impuls povstání environmentálního hnutí a měla velký vliv na prosazení jednoho z nejdůležitějších „ekologických“ zákonů vyžadující studie o dopadu na životní prostředí. Z něho si vzaly příklad a vzor mnohé další země včetně naší republiky.
Dopady výbuchu v Santa Barbaře 1969:
Aktuální situace je neveselá. Společnost Plains All American Pipeline, která poškozený ropovod provozuje, se sice okamžitě veřejně omluvila, ale velikost neštěstí tím nijak nezmenší. Navíc se podobná havárie může stát v podstatě kdekoliv, kde vedou trubky ropovodů bez ohledu na fakt, že se jedná o nejbezpečnější způsob transferu ropy. Dřív nebo později si s havárií příroda poradí. Je pravdou, že některá zvířata uhynou, půda bude kontaminovaná, pověst místa poškozená.
Letošní letní sezona ve zdejším letovisku už je odepsaná. Kdo by se chtěl koupat v místech, kde se pohupovala ramena norných stěn a ke dnu klesaly granule vysrážené ropy. Ještě za pěkně dlouhou dobu se na zdejších plážích budou nacházet hrudky ztvrdlé ropy obalené pískem. Prasklý ropovod je havárie, která se může stát kdekoli, kde je ropovod. Třeba i u nás. Pro případ podobné havárie jsou zpracované plány, odhady, kudy by se ropa mohla mohla šířit do prostředí. Jakmile se stanou užitečnými, bude už pozdě.
Topi Pigula