Hitlerovy vražedkyně: Irma Grese šlehala vězeňkyně bičem a nutila je k potratu
Irma Grese se v páchání nacistických zvěrstev vyrovnala svým mužským protějškům.
Pokud se o ženách píše jako o něžné polovině lidstva, tak o mnohých nacistkách to rozhodně neplatilo. Sadistky sloužily v koncentračních táborech v ženských odděleních a mnohé z nich byly po zásluze souzeny a potrestány.
Další Hitlerovy vražedkyně: Herta Bothe, Greta Bösel, Ilse Koch
Irma Grese by za jiných okolností by možná mohla být herečkou, lékařkou nebo vzornou matkou. Už od mládí ale tíhla k nacistické ideologii a navíc nebyla z nejchytřejších.
Irma Grese po svém zatčení v roce 1945 Zdroj: Volné dílo
Mládí ve Svazu německých dívek
Irma Grese se narodila 7. října 1923 ve Wrechenu jako třetí z pěti dětí. Otec Alfred Grese pracoval jako zemědělský dělník a jeho nevěra byla příčinou sebevraždy jeho manželky a Irminy matky. Irma rozhodně nebyla pilnou žačkou a na štíru byla jak s prospěchem, tak s mezilidskými vztahy. Stala se šikanovanou a školu proto opustila už ve 14 letech. O rok později vstoupila do Bund Deutscher Mädel (Svaz německých dívek), což byla dívčí a ženská varianta Hitlerjugend.
Svaz německých dívek při gymnastickém cvičení
Vystřídala několik zaměstnání, mimo jiné pracovala jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS Hohenlychen, a jedním z jejích nesplněných snů bylo stát se zdravotní sestrou. V Hohenlychen se dostala k neetickým pokusům na lidech, neboť doktor Karl Gebhardt v daném sanatoriu používal k pokusům vězně z koncentračních táborů Ravensbrück a Auschwitz. I on byl po válce za svou činnost popraven na šibenici. Když Irma v roce 1942 vstoupila do pomocné jednotky SS, její kariéra nabrala nečekaný spád. Ještě tentýž rok totiž byla umístěna v koncentračním táboře Ravensbrück.
Milenka doktora Mengeleho
Následovala další zásadní umístěnka. Tentokrát Irma získala místo ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau, kde se o rok později (v roce 1943) stala hlavní dozorkyní. Řečeno názvem funkce, Irma Grese povýšila na SS-Oberaufseherin. Zároveň se v táboře pravděpodobně stala milenkou nechvalně proslulého „doktora Smrt“ Josefa Mengeleho. Dohlížela na 30 000 vězňů a ráda svůj blond vzhled doplňovala těžkými botami a bičem. A ten nenosila na okrasu, naopak ho aktivně a ráda používala. Mimo jiné je pak dokázáno, že některé z vězeňkyň donutila k potratu.
Nacistický lékař-vrah Josef Mengele ve chvílích odpočinku Zdroj: redakce Prima Zoom
Podle mnohých přeživších žen, které měly tu smůlu, že se s Irmou potkaly (a to štěstí, že setkání přežily), šlo o sadistku, která si utrpení, ponižování a bolest jiných užívala. Přestože jí bylo pouhých 22 let, byla 13. prosince 1945 popravena. Stala se tak nejmladší nacistkou, která byla odsouzena k smrti.