Historie dračích lodí je spojená s tragickou smrtí a bojem proti korupci
Čína z ptačí perspektivy 1 - dračí lodě
První zmínka o dračích lodích se objevila před více než 2 000 lety v Číně.
Dračí loď je dlouhá 12,5 metru a má tvar otevřené kánoe s dračí hlavou vepředu a ocasem vzadu. Maximální počet členů posádky je potom 20. Deset lidí sedí nalevo a deset napravo. Na každé lodi vpředu sedí bubeník, který posádce udává rytmus údery do bubnu. Vzadu stojí kormidelník, který udává směr.
Dračí lodě a básníkova smrt
Původ vzniku těchto plavidel se váže ke staré čínské legendě o básníkovi jménem Čchü Jüan, který se v místě svého bydliště těšil velké oblibě. Později se stal dokonce radním svého města. Za svého života aktivně bojoval proti politickým praktikám a korupci. Svůj nesouhlas se později rozhodl vyjádřit tak, že si sáhl na to nejcennější – svůj vlastní život. Na protest spáchal sebevraždu skokem ze skalního útesu do řeky Mi Lo.
Dračí loď Zdroj: iStock
Když se o jeho smrti dozvěděli jeho přátelé, vydali se hledat básníkovo tělo na svých rybářských lodích. Aby zahnali dravé ryby, bubnovali a bušili pádly do hladiny řeky. Od té doby si v Číně každoročně připomínají výročí smrti Čchü Jüana na slavnostech dračích lodí. Ty se konají vždy každý pátý den pátého měsíce.
Z toho pochází i tradice závodů dračích lodí, které jsou doprovázeny bubnováním a šploucháním pádel. Posádky bojují za čest a slávu a připomínají určitou starodávnou filozofii. Pro Číňany se tento sport stal symbolem vlastenectví a sounáležitosti, který v jejich kultuře hraje velmi významnou roli. To ostatně ukazuje i dokument Čína z ptačí perspektivy 24. února odpoledne na Prima ZOOM.
ZDROJ: Wikipedia Dragon boat