Jaký byl otec Adolfa Hitlera? Našly se dopisy, které vysvětlují, co po něm syn zdědil
Alois Hitler byl bezesporu specifickou osobností, která svého syna Adolfa výrazně ovlivnila. Až donedávna jsme toho o něm moc nevěděli, po nalezení jeho dopisů se to však změnilo.
Alois Schicklgruber se narodil v roce 1837. Jeho matka Maria Anna byla selkou a nebyla vdaná, proto o Aloisově skutečném otci dodnes kolují spekulace. Když mu bylo pět let, jeho matku si vzal jistý Johann Georg Hiedler, který se k otcovství také přiznal. Ve věku deseti let byl Alois poslán k Hiedlerovu bratru Johannu Nepomuku Hüttlerovi, jenž je mimochodem dalším z možných biologických otců Aloise. Chlapec se vyučil obuvníkem, později však pracoval jako celní úředník v armádě a ve volném čase se věnoval včelařství.
Složité rodinné poměry
Kvůli práci se Schicklgruber každou chvíli stěhoval a postupně byl třikrát ženatý. Motivací k uzavření prvního manželství bylo pravděpodobně bohatství jeho o 14 let starší ženy Anny Glasl-Hörer. Netrvalo však dlouho a Alois zahájil románek s mladou služebnou Fanni Matzelsberger. Ta mu postupně porodila dvě děti a po smrti manželky Anny se s ní Alois také oženil.
Tou dobou se však už nějakou dobu blízce znal i s Klarou Pölzl, další (a ještě mladší) služebnou v jeho domě, jež byla mimochodem jeho vzdálenou příbuznou. Poté, co Fanni rok po svatbě onemocněla a zemřela, se Alois oženil potřetí – tou dobou už byla čtyřiadvacetiletá Klara těhotná a pod srdcem jí rostl malý Adolf. Tím však plození dětí rozhodně nekončilo, s manželkou Klarou měl Schicklgruber po Adolfovi ještě pět dalších dětí! Dospělého věku se však dožily pouze dvě – chlapec Adolf a jeho mladší sestra Paula, o jejímž trpkém osudu jsme také psali.
Specifická osobnost
Rakouský historik Roman Sandgruber se nedávno dostal k množství dopisů, jejichž autorem byl právě otec Adolfa Hitlera. Vyplývá z nich, že Alois rozhodně nebyl vzorným manželem ani otcem, navíc byl autoritářský, samolibý a arogantní. Na své okolí byl tvrdý a často i vznětlivý. Kvůli minimálnímu formálnímu vzdělání následně pohrdal školským systémem i církví a místo institucím věřil spíše ve vlastní schopnosti. V tom všem se Adolf svému otci zřetelně podobal – pouze jeho celnickou kariéru nechtěl napodobit, namísto toho měl umělecké ambice.
Možná se ptáte, kde se vlastně vzalo jméno Hitler. Alois většinu života strávil se jménem Schicklgruber po své matce. Ke změně jména došlo počátkem roku 1877, tedy před Aloisovými 40. narozeninami. Společně s několika příbuznými (včetně strýce Hüttlera) se Alois dostavil na úřad a odcházel z něj už s novým příjmením Hitler. Důvod, proč byl zvolen zrovna tento tvar jména (který vypadá jako kombinace příjmení jeho otce a strýce), je dodnes neznámý. Na změnu však každopádně naléhal i Aloisův otčím (a možná zároveň i biologický otec) Hiedler před svou smrtí v roce 1857. Nakonec se tedy změna podařila, a když se o více než dekádu později narodil malý Adolf, jeho otec Alois už měl ustálené a později v historii tolik skloňované jméno: Hitler.