10 důvodů, proč by Hillary Clintonová neměla být příští americkou prezidentkou
Hillari Clintonová – pro jedny symbol odvahy a pokory, pro druhé chladná a vágní politička postrádající charisma. V dnešním článku vám přinášíme 10 důvodů, proč by se Clintonová neměla stát v pořadí již 45. prezidentem Spojených států amerických.
1. ZDRAVÍ
O zdravotním stavu Hillary Clintonové se spekuluje již delší dobu a to nejen v souvislosti s jejím omdlením na ceremonii připomínající 15 let od teroristických útoků v roce 2001. Clintonová měla zdravotní problémy již při primárkách. Trump je sice o rok starší než Clintonová, nabitý program kampaně však zatím zvládá bez problémů. Otázkou tak zůstává, zda by Clintonová po zvolení zvládla každodenní náročný program prezidentského úřadu.
2. SKANDÁLY
Whitewater, Benghází, používání pracovního e-mailu k soukromým účelům, aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou… To vše se Clintonové při prezidentské kampani vrací jako bumerang. Často je jí vyčítáno souhlasné hlasování, kdy jako senátorka spolu s kolegy autorizovala G. W. Bushe k použití vojenské síly v Iráku a to bez jakékoliv další konzultace s Kongresem. Toto rozhodnutí umožnilo tehdejšímu prezidentovi invazi do Iráku. Ano – tu invazi, za kterou je dodnes tehdejší prezident ostře kritizován.
3. ZKUŠENOSTI
Se skandály Clintonové úzce souvisí její zkušenosti. Je sice pravda, že na rozdíl od Trumpa má Clintonová velmi bohaté politické zkušenosti, ty ale také mohou být někdy na škodu. Jako mladá žena plná ideálů se v politice a boji za občanská práva začala angažovat již v roce 1973, kdy po projevu republikánského senátora, který ostře kritizoval hnutí za občanská práva, zahodila připravený projev a začala mluvit zpatra právě o důležitosti boje za lidská práva. Ve sbírání politických zkušeností pak pokračovala od 80. let nejdříve jako první dáma státu Arkansas, později jako první dáma Spojených států amerických a od roku 2000 také jako senátorka za stát New York. V roce 2009 pak nastoupila jako ministryně zahraničí v Obamově vládě. Clintonová je tedy opravdovou politickou veteránkou. Není ale v Americe nejvyšší čas na změnu a svěží vítr nezatížený agendou a politikou vlád minulých?
4. CHLADNOST
Jestli Clintonová něco neumí, je to projevovat emoce. Často je označována za ledovou a čistě racionální osobu a na základě toho jí protivníci a odpůrci prezentují jako nesoucitnou a emočně nevyzrálou. Vždyť i nevěru svého muže v lednu roku 1997 ustála s naprostým klidem. Tak se alespoň prezentovala na veřejnosti. A když už se jí spolu s poradci podaří napsat skvělý projev s řadou emotivních momentů, jednoduše jí to nevěříte. Prezident by sice měl být na prvním místě racionální člověk, který je schopný s čistou hlavou zvážit všechna pro a proti, vytrácí se z toho ovšem lidskost. A to je jedna z věcí, která kritikům na Clintonové nejvíce vadí.
5. a 6. MOC A NENASYTNOST
Poprvé se Clintonová o pozici USA začala zajímat již v roce 1998. Již tenkrát platila za velmi zkušenou političku. Oficiální kandidaturu na prezidenta ovšem podala až v roce 2007, tedy rok poté, co byla znovuzvolená jako senátorka za stát New York. V demokratických primárkách ji tehdy ovšem porazil charismatický Barack Obama. Její politická kariéra je ale daleko bohatší. Během studií na Yalu poznala mladíka, který stejně jako ona chtěl prostřednictvím politiky změnit svět. Jmenoval se Bill Clinton. A tak vznikl jejich společný projekt – Hillary bude budovat a revitalizovat demokratickou stranu zevnitř, Bill se stane prezidentem. Jak si slíbili, tak to také dokázali. Jenže máte-li jednou v rukou moc, je těžké se jí vzdát…
7. PENÍZE
Přesto, že se Clintonová často prezentuje jako žena ze střední třídy, která rozumí „prostému americkému lidu“, není tomu úplně tak. Již od 80. let, kdy se její muž stal guvernérem státu Arkansas, žila v domě se služebnictvem a ochrankou. Psal se rok 1996, když Clintonová naposledy řídila auto. Více než polovinu života tedy strávila v prostředí obklopena vším, na co si vzpomněla. Nemusela chodit nakupovat, nemusela vařit, nemusela dělat všechny ty běžné věci, které dělají obyčejní lidé po celém světě každý den. Může pak člověk, který několik desítek let žije v takové sociální bublině, vůbec rozumět potřebám lidí, které má reprezentovat a hájit jejich práva?
8. VÁGNÍ POLITIKA
Jako tajemnice státu a pravá ruka současného prezidenta Baracka Obamy bude Clintonová také velmi pravděpodobně pokračovat v umírněné politice a nejednoznačných postojích. Clintonová je výraznou osobností, její politika je ale ve všech směrech umírněná a nevyhraněná. Voliči si pak často nejsou jistí, zda Clintonová formuje svoji politiku a své názory víceméně na základě toho, co řekne protistrana, nebo zda se jen snaží naštvat co nejméně lidí.
9. RUSKO
Clintonovou Rusko v čele s Vladimírem Putinem nesnáší. V souvislosti s Ruskem ji ovšem také nesnáší řada Američanů, protože stála za celým projektem a dodnes asi jako jediná věří, že tzv. reset vztahu USA s Ruskem opravdu fungoval. O tom, že reset nikdy neproběhl a proběhnout pravděpodobně ani nemůže, nás přesvědčují samotní spolupracovníci Clintonové, kteří Rusko obviňují právě z poslední velké aféry, a to z úniku e-mailů za účelem pomoci Trumpovi.
10. HOUSE OF CARDS
Věděli jste, že autoři slavného seriálu House of cards s Kevinem Spaceym v titulní roli byli inspirováni právě dvojicí Billa a Hillary Clintonových? Tvůrci seriálu překročili již řadu tabu a hranic, jak jsou na tom ale Clintonovi, se pravděpodobně nikdy nedozvíme.
Text: Pavla Janoušková