Jak vysoká je nejvyšší hora světa? Čína vyslala na uzavřený Mount Everest expedici a přeměří ho
Peking se rozhodl využít uzavření vstupu na nejvyšší horu světa kvůli pandemii COVID-19 a vyslal na Mount Everest vlastní vědeckou expedici. Má za úkol provádět průzkum a vědecká měření a mimo jiné znovu přeměřit výšku Everestu.
Oproti obecně přijímanému údaji 8848 m, který se učíme ve školách a který pochází ze staršího britsko-nepálského měření, Číňané v roce 1975 a znovu v roce 2005 naměřili o 4 metry méně – tedy 8844 metrů. A to dokonce bez sněhové čepice, zatímco Nepálci sníh na vrcholu hory započítali.
Číňané v počtu 53 lidí se do oblasti Mount Everestu vydali už na konci března, vrcholovému družstvu ale výstup dlouho ztěžovalo špatné počasí. Teprve před koncem května čínská státní agentura Nová Čína (Xinhua) zveřejnila video, na kterém vrcholový tým čínské expedice vztyčuje na vrcholu Everestu průzkumovou GPS značku.
Čína chce sbírat data o výšce hory, tloušťce sněhu a pohybu ledovců pomocí své vlastní satelitní sítě a zveřejnit nově získaná data a především přesnou výšku Mount Everestu na společné konferenci s Nepálem. Ten ovšem horu už od roku 2017 také přeměřuje a není jisté, jak budou obě země, na jichž hranicích Mount Everest leží, postupovat, pokud dojdou k rozdílným výsledkům.
Odborníci se domnívají, že výška hory se mohla změnit po ničivém zemětřesení, které zasáhlo oblast Nepálu v roce 2015.
Everest bez turistů
Čínská expedice pracuje v oblasti Mount Everestu jako jediná, celá oblast je po mnoha letech bez turistů. V důsledku pandemie nemoci COVID-19 totiž už v březnu Nepál i Čína přestaly vydávat povolení ke vstupu na Everest a existující povolení byla zrušena.
Číňané se na vrchol nejvyšší hory světa vrátili po 60 letech od své první expedice v roce 1960. Vrchol Mount Everestu byl poprvé zdolán 29. května 1953 Novozélanďanem Edmundem Hillarym, kterého doprovázel Šerpa Tenzing Norgay.