Letos ve frontě na Everest nikdo nezemře. Nepál i Čína vstup na nejvyšší horu světa zavřely

Důvodem rozhodnutí je pandemie nového koronaviru. V roce 2019 zemřelo při pokusu o výstup na nejvyšší horu světa 11 lidí, mnozí z nich ve frontě pomalu se posouvající k vrcholu.

Videa a snímky z loňské lezecké sezony, která v každém roce připadá vždy na krátké období dubna a května, šokovaly celý svět. Horolezci a šerpové se při zdolávání posledních úseků k vrcholu řadili do dlouhých front, kde v řídkém vzduchu čekali na každý další krok vzhůru. Vyčerpání, úrazy a nemoci tak zavinily smrt 11 lidí, nejvíce za poslední čtyři roky.

Na nejvyšší horu světa se dá dostat ze dvou stran. Severní přístup je z Čínou ovládaného Tibetu, jižní a mnohem frekventovanější z Nepálu.

Pro Nepál jde o bolestivé rozhodnutí – povolení k výstupu na Mount Everest stojí kolem 11 000 dolarů a ekonomika horského státu touto cestou ročně získá přes 3 miliony dolarů. Další nepřímé příjmy pak představují mzdy šerpů a lidí poskytujících expedicím servis.

Na území Nepálu leží 8 ze 14 nejvyšších hor světa a země získává z prodeje povolení k výstupu celkově 4,4 milionu dolarů ročně. Šerpové a agentury ale nevodí zahraniční horolezce jen na nejvyšší vrcholky – na seznamu turistických cílů je dalších přibližně 400 himálajských hor.

Řídký vzduch v kombinaci s koronavirem

Opatření se dotkne i agentur organizujících výstupy na Everest, komentáře jsou ale většinou vstřícné. „Epidemie COVID-19 v základním táboře by mohla být nebezpečná a potenciálně zničující,“ prohlásil pro ABC News Adrian Ballinger, uznávaný horský vůdce a majitel americké firmy Alpenglow Expeditions, která se specializuje na vysokohorskou turistiku. Ve své nabídce například uvádí cenu 85 000 dolarů za účast v expedici, během níž se dostanete za 34 dnů z čínské strany na vrchol Mount Everestu.

Řídký vzduch v Himálaji spolu s postižením horních cest dýchacích, které je typickým průvodním příznakem nemoci COVID-19, představuje podle Ballingera pro plíce jinak zdravého člověka nebezpečnou kombinaci.

Na Mount Everest se každoročně stoupá jen v krátkém časovém úseku mezi dlouhou zimou končící začátkem dubna a obdobím monzunových bouří, které začínají v červnu. Nepál vydal v roce 2019 rekordních 381 povolení k výstupu na Mount Everest, což vedlo k nebezpečným situacím a smrti 11 horolezců. Od roku 1922 už při zdolávání nejvyšší hory světa zahynulo přes 300 lidí.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský