Letos ve frontě na Everest nikdo nezemře. Nepál i Čína vstup na nejvyšší horu světa zavřely

Důvodem rozhodnutí je pandemie nového koronaviru. V roce 2019 zemřelo při pokusu o výstup na nejvyšší horu světa 11 lidí, mnozí z nich ve frontě pomalu se posouvající k vrcholu.

Videa a snímky z loňské lezecké sezony, která v každém roce připadá vždy na krátké období dubna a května, šokovaly celý svět. Horolezci a šerpové se při zdolávání posledních úseků k vrcholu řadili do dlouhých front, kde v řídkém vzduchu čekali na každý další krok vzhůru. Vyčerpání, úrazy a nemoci tak zavinily smrt 11 lidí, nejvíce za poslední čtyři roky.

Na nejvyšší horu světa se dá dostat ze dvou stran. Severní přístup je z Čínou ovládaného Tibetu, jižní a mnohem frekventovanější z Nepálu.

Pro Nepál jde o bolestivé rozhodnutí – povolení k výstupu na Mount Everest stojí kolem 11 000 dolarů a ekonomika horského státu touto cestou ročně získá přes 3 miliony dolarů. Další nepřímé příjmy pak představují mzdy šerpů a lidí poskytujících expedicím servis.

Na území Nepálu leží 8 ze 14 nejvyšších hor světa a země získává z prodeje povolení k výstupu celkově 4,4 milionu dolarů ročně. Šerpové a agentury ale nevodí zahraniční horolezce jen na nejvyšší vrcholky – na seznamu turistických cílů je dalších přibližně 400 himálajských hor.

Řídký vzduch v kombinaci s koronavirem

Opatření se dotkne i agentur organizujících výstupy na Everest, komentáře jsou ale většinou vstřícné. „Epidemie COVID-19 v základním táboře by mohla být nebezpečná a potenciálně zničující,“ prohlásil pro ABC News Adrian Ballinger, uznávaný horský vůdce a majitel americké firmy Alpenglow Expeditions, která se specializuje na vysokohorskou turistiku. Ve své nabídce například uvádí cenu 85 000 dolarů za účast v expedici, během níž se dostanete za 34 dnů z čínské strany na vrchol Mount Everestu.

Řídký vzduch v Himálaji spolu s postižením horních cest dýchacích, které je typickým průvodním příznakem nemoci COVID-19, představuje podle Ballingera pro plíce jinak zdravého člověka nebezpečnou kombinaci.

Na Mount Everest se každoročně stoupá jen v krátkém časovém úseku mezi dlouhou zimou končící začátkem dubna a obdobím monzunových bouří, které začínají v červnu. Nepál vydal v roce 2019 rekordních 381 povolení k výstupu na Mount Everest, což vedlo k nebezpečným situacím a smrti 11 horolezců. Od roku 1922 už při zdolávání nejvyšší hory světa zahynulo přes 300 lidí.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom