Expedice Tatra kolem světa 2 změnila dopravní prostředek
Ve druhé polovině října odstartovala již 14. africká etapa, která vyrazila z Gaborone, hlavního města Botswany a jejímž cílem je namibijský Windhoek. Cesta trvající více než dva týdny partu deseti cestovatelů přivedla i do Národního parku Chobe, který se nachází na severu Botswany.
Historie národního parku sahá až do roku 1930, kdy byla část dnešního jeho území prohlášena za oblast bez lovu, přesto zde však zůstalo několik průmyslových odvětví a také část místních obyvatel, a proto byla rezervace Chobe založena teprve v roce 1960.
V roce 1967 pak byla rezervace prohlášena za národní park, nicméně trvalo dalších 10 let, než se z regionu přesunula všechna obydlí a průmysl. Národní park se pak dále rozšířil v letech 1980 a 1987.
Tento ekologicky rozmanitý park se rozléhá na území téměř 12 tisíc kilometrů čtverečních a žije v něm široká řada zástupců živočišné říše. Park se dá rozdělit na čtyři části, kdy je každá svým způsobem jedinečná.
Tým expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) běžně jezdí světem v expedičním speciálu na tatrováckém podvozku, na den ho ale naši cestovatelé vyměnili za motorovou loď, díky které měli možnost stanout fakticky „face to face“ divokým africkým zvířatům.
Expedice Tatra kolem světa 2 změnila dopravní prostředek 3 Zdroj: Tatra kolem světa 2
Řeka Chobe river, neboli Kwando, je útočištěm slonů afrických, kteří se zde scházejí vždy ráno a v podvečer. Stejně tak je zde hojný výskyt hrochů, krokodýlů, buvolů a mnohých zástupců ptačí říše. Podvečerní plavba týmu TKS2 přinesla jedinečná setkání, která mnozí členové hodnotí jako TOP z toho, co již měli během svých předchozích cest zažít a vidět.
Krokodýl na dosah ruky, který se na člověka dívá klidným a pichlavým pohledem, hroší samci, kteří chrání své teritorium a střemhlav plují k lodi, pokud se dostane až moc blízko k jejich území. Sloní stáda se slůňaty, která si hrají v bahně. To vše, a ještě mnohem více se všem našim cestovatelům vrylo do paměti.
A jak zaznělo již v úvodu tohoto textu, tato 14. letošní etapa má v plánu překročit hranice do Namibie a díky této plavbě se na území této africké země zvládla naše česko-slovenská parta podívat s předstihem. Řeka Kwando je totiž i přírodní hranicí mezi Botswanou a Namibií.
Za tým TKS2, Kateřina Božková