Bizarní jezero Natron

Do Tanzanie míří ročně několik tisíc Čechů. Hlavní proud končí na Zanzibaru na dovolené u moře. Několik set milovníků divoké africké přírody se vydá na safari – většinou do parků Tarangire a Serengeti, popř. do kráteru Ngorongoro. Jen jednotlivci si najdou čas na jezero Natron. Ke své škodě. 

Turisty málo navštěvované jezero na severu Tanzanie je fascinujícím přírodním úkazem. Klidně by se tu dal točit film s příběhem z jiné planety. Navíc se v období od srpna do října jezero často stává útočištěm plameňáků z celé východní Afriky. Jsou roky, kdy se tu sletí víc než jeden milión plameňáků. Na mělkém alkalickém jezeře hledají klid pro své hnízdění.

Ve stínu dýmajícího vulkánu

Jezero Natron je na velmi odlehlém a donedávna ne příliš bezpečném místě. Vyprahlá krajina bez příliš velké šance na kultivaci s půdou extrémně zásadité povahy se rozkládá na úpatí aktivního vulkánu Ol Doinyo, který každých dvacet až čtyřicet let vychrlí při velké explozi hromadu popílku a otřese okolní krajinou. Tady se opravdu nedá pohodlně žít. Ovšem milovníci bizarních krajin v okolí jezera propadají záchvatům radosti a euforie. Zvlášť v období sucha, kdy je jezero pokryto silnou popraskanou červenou krustou.

Jako na jiné planetě

Pokaždé, když pozoruji plameňáky napadá mě, že ten neuvěřitelně elegantní pták snad ani nepochází ze země. Musel se tu zastavit na své pouti vesmírem a z nějakého neznámého důvodu byl donucen tu zůstat. Jinak si totiž nejsem schopný zdůvodnit, proč ke svému životu potřebuje tak příšerné životní podmínky. Afrika je plná nádherných sladkovodních jezer, tisíců kilometrů mořského pobřeží a rozsáhlých planin plných zeleně.

Plameňák je ale nejšťastnější v horkých, agresivních vodách alkalických jezer, kam od rána do večera praží slunce, kde neroste téměř žádná vegetace a kromě několika málo druhů sinic nežije téměř nic. Říkám si pokaždé, že to není normální, a čekám, kdy se obrovská kolonie zvedne z hladiny, zakrouží nad mojí hlavou na rozloučenou a vylétne ven ke své další cestě.

Východní Afrika má celou soustavu alkalických jezer

Jezero Natron má mezi alkalickými jezery východní Afriky výsadní postavení. Sem létají plameňáci hnízdit. Na plameňáky narazíte ve východní Africe na mnoha místech. Známé je jezero Nakuru v Keni nebo jezero Magadi na dně fascinujícího kráteru Ngorongoro. Na všech místech se plameňáci zdržují kvůli potravě. Ale když chtějí hnízdit, přelétají na jezero Natron. Musí k tomu ovšem být vhodné podmínky. Jezero musí mít dostatek vody, která vytvoří ochranu před predátory a znamená i zajištění dostatečného množství potravy. Jezero nemá žádný odtok, ale ani ho nepotřebuje. Z jezera se odpaří osmkrát více vody, než do něj naprší! Pokud by do jezera neteklo několik sezonních potoků a pokud by nebylo napájeno vulkanickými prameny z nedaleké sopky, bylo by více než 1300 km2 jezera velmi rychle změněno v poušť.

Velká migrace plameňáků je závislá na deštích

Když je dostatek vody a potravy (bývá to tak jednou za tři čtyři roky) přilétají statisíce plameňáků a začnou si na vyvýšených místech v mělkém jezeře stavět hnízda. V zobácích přinášejí mazlavé alkalické bláto a trpělivě z něj stavějí kuželovité stavby, ne nepodobné nedalekému vulkánu Ol Doinyo.

Na vrchol kužele, vysokého až 40 cm a ztvrdlého v suchém a pekelně horkém vzduchu, snese samice vejce. I kdyby se hladina jezera náhle zvedla, bude vejce v bezpečí. A okolní, velmi agresivní leptavá voda odradí všechny případné predátory. Jediné nebezpečí přichází ze vzduchu, ale hustota hnízd a obrovská kolonie plameňáků jsou dostatečnou ochranou i před dravými ptáky.

Najděte si čas na jezero Natron

Většina návštěvníků východní Afriky přilétá buď za odpočinkem u moře, nebo na safari. Safari pro většinu představují především velká africká zvířata – sloni, lvi, hroši, nosorožci, žirafy a stáda zeber a pakoňů. Ale přibývá i návštěvníků, kteří si dovolí ten luxus pozorovat ptáky a drobná zvířata. Vydat se za plameňáky není jednoduché, ale určitě to stojí za to.

---------------------------------------------------------------------------

Perly severní Tanzanie – jezera Natron a Manyara + kráter Ngorongoro + Serengeti

Zájezd na safari v Tanzanii, během kterého navštívíte legendární kráter Ngongoro, národní park Serengeti s velkým množstvím divokých zvířat, ale i téměř neznámé jezero Natron a projedete se na kole u jezera Manyara. Terénní safari vůz, zkušený řidič-stopař, výborné ubytování a plná penze, vstupy do parků v ceně. Cena včetně letenky: 57 500 Kč

Putování Mexikem

Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Cena včetně letenky: 75 500 Kč

Vietnam plný zážitků

Poznávací zájezd do Vietnamu pro všechny, kdo chtějí kromě památek zažít i spoustu dalších věcí. Sázení rýže, jízdu na buvolu, výlet na kolech a další dobrodružství. Hanoj a Saigon, delta řeky Mekong, památka UNESCO městečko Hoi An. Cena včetně letenky: 65 500 Kč

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský