500 metrů vysoký vodopád Jinbar

Vodopád Jinbar byl jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů jejího království, klenotem v koruně pohoří Simien, kterým královna ze Sáby procházela při svých cestách na sever.

Můžeme se jen dohadovat, zda královna ze Sáby stála někdy na okraji skalního masívu a pozorovala proud vody padající do nesmírné hloubky skalní úžlabiny. Jisté je, že vodopád Jinbar byl jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů jejího království, klenotem v koruně pohoří Simien, kterým královna ze Sáby procházela při svých cestách na sever.

Když už překonáte všechny útrapy z cesty do hor, určitě si dejte dost času na to, abyste si je opravdu užili. Pokud se vydáte do Mt. Kenya nebo do Dračích hor, stačí vám tři dny, abyste získali alespoň pocit, že jste tu byli. Ale pokud se vydáte do hor v Ugandě nebo v Etiopii, určitě zůstaňte alespoň čtyři dny. Všechny hory v Africe mají co nabídnout i lidem, kteří se rozhodnout zůstat 10 dnů.

Určitě se vám nebude chtít odjíždět, ať už se rozhodnete zůstat jakkoliv dlouho. Pozorování vysokých vodopádů k návštěvám afrických hor patří.

Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 640 metrů v kaskádě osmi teras, nebo Vivienne Falls v Keni. Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

Zajímavé je, že všechny tři vodopády, které se perou o pátou africkou pozici, spojuje to, že ačkoliv jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny. Vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku, ale především výškou, ze které padají dolů, a umístěním do horské panenské krajiny.

Na nečekaném místě

Jinbar zdobí pohoří Simien. Pohoří, které by v Etiopii očekával málokdo. Zub času nahlodal během milionů let zvlněnou náhorní planinu tak dokonale, že vytvořil jedno z nejúchvatnějších pohoří v na světě. Hluboká údolí, bizarní skalní útvary, kolmé stěny padající do hloubky až 1500 metrů, otevřené výhledy do krajiny, vodopády padající z vrcholů stolových hor, kontrasty barev různých hornin. I proto bylo území pohoří Simien vyhlášeno v roce 1978 světovou přírodní památkou. Nejvyšší vrchol pohoří Simien Ras Dašan je někdy označován za čtvrtou nejvyšší horu Afriky, ale je to mýtus. Ono i těch 4623 m n. m. je často zpochybňováno a je uváděna výška 4543 m n. m., ale pokud sedíte na kameni a díváte se do nádherného údolí, jsou vám takové dohady úplně jedno.

Řeka Jinbar

Řeka Jinbar nad vodopádem je dlouhá jen devět kilometrů. Sbírá vodu z náhorní planiny alpského typu, porostlé nízkou trávou a ojedinělými křovinami. V období dešťů malá říčka zmohutní a vodopád pak působí impozantně. Zvlášť když začne foukat silný vítr a proud vody se rozbíjí o skaliska. Vodní tříšť a páry pak vytvářejí v úzkém prostoru dramatickou podívanou. Klidně by tu mohl být vstup do podsvětí.

Slušná výzva pro lezce

Čas od času se na náhorní planině nedaleko vodopádu objeví stanová osada. Pestrobarevné stany znamenají pro místní naději na velikou zábavu. Většinou v nich totiž nocují „zoufalci“ z celého světa, kteří se rozhodli, že si právě na Jinbaru vyzkoušejí své lezecké umění. Místní si mohou i přivydělat, protože návštěvníci potřebují průvodce, nosiče a ostrahu. První se vždy objeví děti a hned za nimi muži s kalašnikovem. Ačkoliv je Etiopie v horách bezpečná, zbraň tu má snad každý dospělý muž. Je to určitý znak důstojnosti.

Vyznavači adrenalinu se pokoušejí vodopád slanit nebo naopak vylézt z dopadové zóny vzhůru. Obojí dá zabrat a zaslouží uznání a respekt.

Na jak dlouho do pohoří Simien vyrazit?

Kouzlo pohoří je v tom, že nabízí každému návštěvníkovi možnost vybrat si podle své chuti, zkušenosti a času. Určitě se vydejte alespoň na 10kilometrový trek, jinak nebudete mít šanci zažít opravdovou krásu těchto hor. Můžete vyrazit např. z Debarku do Buyit Ras. Zkušenější milovníci hor si určitě vyberou celodenní trasy, nebo dokonce túry na tři nebo pět dnů. Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamáni. Pohoří Simien je klenotem východní Afriky a zatím se tu rozhodně nebudete cítit jako součást masové turistiky.

Etiopie určitě stojí za návštěvu

Etiopie byla druhou zemí, která přijala křesťanství jako své oficiální náboženství. V městečkách Lalíbela a Axum se tato historie psala a jejich návštěva se vám vryje do paměti. Na jihu země ještě žijí kmeny podle starých kmenových pravidel. Masová turistika se díky nedostatku infrastruktury Etiopii vyhýbá, a tak kdo má rád autenticitu a trochu dobrodružství, měl by si Etiopii určitě napsat na seznam míst, kam se podívat. Text: Marco Polo

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kapské Město + safari v Krugerově národním parku (poznávací zájezd)

Prožijte s námi 9 úžasných dní v Jižní Africe. Náš průvodce vám představí kosmopolitní Kapské Město, mys Dobré naděje, ochutnáte víno na jedné z nejstarších vinic a pak už vyrazíme na safari v Krugerově NP, přespíme 2 noci v soukromé rezervaci, kde vyrazíme pěšky do buše, projedeme safari ve voze 4x4 a jako bonus si prohlédneme nádherný Blyde River Canyon.

Garantovaný odlet: 5. 11. 2019

Cena včetně letenky: 68 900 Kč

Okruh severní Etiopií

Výprava do severní části Etiopie vám přiblíží křesťanskou tvář Afriky, zároveň se ale soustředí na přírodní krásy této úžasné země. Společně zažijeme Etiopii jako ráj pro pěší turisty, poznáme její dlouhou historii, potkáme kočovné Afary a oceníme místní kuchyni. Zájezd je určen především pro aktivní lidi, kteří ocení prolínání poznávání historických míst s pěšími výlety v úchvatné přírodě. Dáváme důraz na zážitky před počtem zaškrtnutých míst na cestě stejně jako možnost si místa projít "po svých", než je jen vidět z okýnka autobusu.

Cena včetně letenky: 79 000 Kč

Safari v Ugandě – Objevte s námi téměř neznámou africkou krásku

Safari v Ugandě patří do kategorie "unikátní". Špatné cesty drží masovou turistiku od Ugandy daleko a paradoxně je to dobře pro milovníky Afriky a divoké přírody. Pokud se vydáte do Ugandy nejen za gorilami, je naše safari v Ugandě výbornou možností spojit poznání několika národních parků se setkáním s gorilami, Uganda vás uchvátí a budete se sem rádi vracet.

Cena včetně letenky: 79 900 Kč

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora