Ve které zemi se mluví 840 jazyky? Jde o rekord, používá se v ní 10 % existujících řečí
Představte si zemi, která má stejné množství obyvatel jako Česká republika, ale každých pár desítek kilometrů už obyvatelstvo mluví jiným jazykem. Vedle sebe tu žijí doslova stovky odlišných etnik a jejich jazykem mluví často jen několik tisíc lidí. V jednom jediném státě tak najdeme přes 10 procent všech světových jazyků.
Že se v jedné zemi používá více jazyků, je normální. Některé státy mají dokonce více než jeden úřední jazyk. Třeba taková Jihoafrická republika jich má 11, Zimbabwe dokonce 16. A pak jsou tu ještě jazyky menšin, a těch bývá mnohem více. Jen Česká republika oficiálně uznává 14 menšin. Žádná země se ale v jazykové pestrosti nemůže rovnat Papui Nové Guineji.
Stejný počet obyvatel, o stovky jazyků víc
Stejně jako Česká republika má i tento ostrovní stát v jihozápadním Pacifiku přibližně 10 milionů obyvatel. Jeho rozloha je ale oproti ČR skoro šestinásobná. Mluví se tu celkem 840 jazyky, což je víc než 10 procent všech jazyků, které existují.
Hlavním důvodem této obrovské rozmanitosti je geografická izolace místních kmenů. Husté tropické pralesy, horské masivy a členité pobřeží způsobily, že jednotlivé komunity žily odděleně po tisíce let. Jejich jazyky se tím pádem vyvíjely nezávisle na sobě. Některé skupiny se geneticky rozdělily i před více než deseti tisíci lety.
Úřední jazyky Papui Nové Guineji:
Angličtina – Z dob, kdy byla země anektována jako protektorát Britského impéria. Angličtina se používá ve školství, správě a obchodu.
Tok Pisin – v překladu doslova "ptačí řeč". Kreolský jazyk na bázi angličtiny s jazykovými prvky převzatými z domorodých i cizích jazyků. Hlavní dorozumívací prostředek mezi etnicky odlišnými skupinami.
Hiri Motu – Zjednodušená forma jazyka Motu. Jednoduchá gramatika a slovní zásoba usnadňují komunikaci mezi mluvčími různých rodných jazyků.
„Náš výzkum odhalil, že genetické rozdíly mezi skupinami místních obyvatel jsou obrovské; někdy dokonce větší než rozdíly mezi velkými evropskými nebo asijskými populacemi,“ uvedl Anders Bergström, který diverzitu místních obyvatel zkoumal v roce 2017.
Navzdory této extrémní jazykové rozmanitosti jsou oficiální jazyky pouze tři: Hiri Motu, Tok Pisin a angličtina. Většina obyvatel však mluví především svým mateřským jazykem – tedy jedním ze stovek domorodých jazyků, které navíc patří do různých jazykových rodin.
Čtěte také: Děti na Vyškovsku našly funkční granát, rozhodly se ho zakopat. Policii zalarmovala škola
Ani Papua Nová Guinea není imunní vůči globalizaci, místní komunity si nicméně své jazykové dědictví pečlivě chrání. Pro mnoho kmenů je totiž jejich jazyk nejen dorozumívacím prostředkem, ale také klíčem k vlastní identitě, historii a tradicím.
Zdroj: Sanger Institute, Science, Language Magazine.
Video, které jste mohli minout: Výletní ledoborec prorazí až 15 metrů silný led. Používá k tomu unikátní výbavu.