Skandální zacházení se zvířaty na halal jatkách odhalili aktivisté
Chování jatečních dělníků na halal jatkách porušuje nejen zákony evropských zemí, ale mají s ním problém i muslimové...
Skupina aktivistů za práva zvířat Animal Aid pronikla za zdi velkých britských jatek, kde se zvířata zabíjejí halal způsobem. Aktivisté zde nafilmovali záběry, které vzbudily velkou pozornost nejen ve Velké Británii.
Video je tak drsné, že na ně okamžitě reagovala jak firma, která jatka provozuje, tak i britské úřady. Jeden zaměstnanec byl okamžitě propuštěn a čtyři další ho zřejmě budou následovat. Vládní agentura, která má jatka na starost, okamžitě spustila vyšetřování celého případu.
Podívejte se na zmíněné video, ale pozor, záběry jsou extrémně drsné:
Aktivisté natáčeli tyto záběry po tři dny v průběhu prosince pomocí skrytých kamer. Za nejvíc znepokojivé považují toto:
– Jeden ze zaměstnanců zvířatům krky nepodřezával, ale sekal do nich. Trvalo mu to někdy i pět pokusů… To je navíc jednoznačné porušení předpisů islámu…
– Ovce byly zabíjeny úderem do tváře, potom jateční dělníci jejich mrtvolami házeli
– Jeden ze zaměstnanců stál ovci na krku a skákal jí po něm…
– Umírající ovci dali dělníci na oči brýle potřené zelenou barvou, velmi se u toho bavili
– Dělníci zvířata úmyslně děsili, i to je v rozporu s islámem
Co je to halal?
Islám kromě pravidel, co smí muslim konzumovat, také určuje, jakým způsobem má být jídlo připraveno. S tím je i spojena rituální porážka. Zvíře by při ní mělo být položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože, při kterém dojde k přetnutí tepny, jež zásobuje mozek krví. Po podříznutí pak zvíře v některých případech může být pověšeno za zadní nohy kvůli důslednému vykrvácení (krev je pro muslimy nečistá). V případě, že dojde k usmrcení zvířete jinak než podříznutím, či pokud zvíře uhyne před vykrvácením, je maso považováno za znehodnocené.
Způsob porážky je předmětem diskuzí mezi některými věřícími a ochránci práv zvířat. Zvíře je v některých případech zabíjeno bez omráčení. Existuje tak diskuze, zdali porážka bez omráčení nevede ke zbytečnému utrpení zvířete.
Halal v Česku – a jinde
Ačkoliv je v České republice uzákoněno, že zvířata smí být zabíjena pouze po předchozím omráčení, byla muslimům a židům z náboženských důvodů udělena výjimka z tohoto zákona (Zákon č. 246/1992 Sb.).
V některých evropských zemích naopak není porážka bez omráčení povolena vůbec (například Švédsko nebo Švýcarsko; v posledních měsících se zákaz porážky zvířat bez předchozího omráčení snaží prosadit např. Polsko či Nizozemí). V některých zemích, kde existují náboženské výjimky z pravidel pro porážení zvířat, však přesto muslimové dobrovolně porážejí zvířata s předchozím omráčením. Podle průzkumu projektu Evropské unie DIALREL se takto děje při 74 % porážek skotu ve Velké Británii či 98 % téhož v Německu. (Wiki)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: