reklama

Franklinova výprava: děsivý příběh odhalený až po století a půl

Franklinova expedice Foto: Franklinova expediceFoto: All

Objev dlouho ztraceného plavidla je teprve počátkem odhalování jeho příběhu.

Kanada oznámila odhalení vraku dlouho ztraceného plavidla, které bylo součástí osudné Franklinovy expedice. Za úspěchem stojí dlouhodobá snaha kanadské vlády, která od roku 2008 po stopách expedice vyslala šest pátracích výprav. Neměli to snadné, od původní výpravy letos uplynulo 166 let.

Osudná mise

Výprava o 129 mužích vedená zkušeným důstojníkem královského námořnictva Sirem Johnem Franklinem vyplula z Anglie v roce 1845. Jejím cílem bylo objevit kurz pro Severozápadní cestu – kurz pro proplavání přes Severní ledový oceán vedoucí z Atlantiku do Pacifiku.

Britové na ničem rozhodně nešetřili. Obě vyslané plachetnice HMS Erebus a HMS Terror využívaly i takových technologických výstřelků jako parního stroje a lodního šroubu. Krom objevitelských zásluh a posílení imperiální prestiže by cesta více než půl století před prokopáním Panamského průplavu měla i nezanedbatelné ekonomické dopady.

Loď Franklinovy expediceLoď Franklinovy expedice

Namísto revoluční objevitelské cesty se však Franklinova expedice stala synonymem hororu na Zemi. Po posledním kontaktu s velrybáři v Baffinově zálivu mezi Gronském a Americkou se už nepodařilo znovu navázat kontakt. Ve vlnách Tichého oceánu Franklinovy muže nikdo nikdy nespatřil. Skládačku toho, co se stalo, dávají vyšetřovatelé dohromady více než století a půl.

Konečně na stopě

Po řadě vodních i pozemních pátracích akcích se tak podařilo zjistit, že posádky přečkaly zimu poblíž ostrova Devon a v září 1846 byly uvězněny ledem poblíž Ostrova krále Viléma. V rozporu s rozkazy přitom po sobě nezanechali písemné svědectví. V létě 1847 pak po upuštění lodí zemřel i Franklin sám, zbytky posádky ještě v roce 1848 vyrazily po pevnině vstříc Kanadě na jihu. Nakonec zemřeli všichni, později objevená těla navíc naznačovala, že v posádce docházelo i na kanibalismus.

Článek

Titanic plnou parou vpřed Foto:

Přežili byste ztroskotání Titaniku? Známe vaše šance

Proč vlastně lidé na palubě Titaniku umírali? Mohly za to nejen ekonomické rozdíly, ale také psychické.

Velmi kusé objevování indicií a řada otázek včetně umístění lodí, ale i deníků, však stále zůstávaly nezodpovězeny. Z chování tak vyplývalo chaotické, skoro až pološílené chování posádky obou lodí na celé její výpravě. Zjištění pravdy navíc po dlouhou dobu bránila i sveřepost britské admirality, která ignorovala svědectví Eskymáků, která potvrzovala domněnky o kanibalismu mezi námořníky.

Aktuální definitivní objev však dává domorodcům s konečnou a definitivní platností za pravdu. Očekává se přitom, že může mít mnohem dalekosáhlejší následky – v tichosti všichni doufají, že vrak obsahuje i psané deníky, které by mohly do případu konečně vnést jasno. Nutno však dodat, že nalezena byla jenom jedna ze dvou lodí. Pokud tak detailní průzkum odpovědi nepřinese, stále ještě může vše změnit vrak druhý. Snad na jeho objev nebudeme čekat dalších 166 let.

Ladislav Loukota

Článek

Plejtvák proti lodi Foto: Oregon State University

Srážka lodě s velrybou: Jak to vypadá?

Plejtváků stále ubývá – ale vědci pořád neví, proč. Teď přišli na další způsob, jak plejtváci umírají…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh Walesu Foto:
01:10 02:15
40%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama