Bombardování rybami! Kdo a proč to dělá?
Už jste viděli bombardování rybami? Ne? Tak se podívejte!
Rybníkářství už není tím, čím bývalo za našeho Jakuba Krčína ze Seldčan a Jelčan. Dnes je chov ryb v rybnících i jezerech něčím navýsost průmyslovým – a tomu odpovídají i používané metody. Ve Spojených státech třeba i bombardování rybami…
Sice to zní i vypadá absurdně, ale přesto to není zdaleka tak nesmyslné. Řada nádrží, zejména těch přírodních, je v USA extrémně daleko od civilizace. A tak je zdaleka nejlacinějším způsobem, jak doplnit stav zdejších ryb, shodit je z letadla.
Podívejte se, jak to vypadá:
Nejčastěji se k tomu využívají helikoptéry, ale také letouny Hercules C-130. Ryby zde slouží především pro potřeby sportovních rybářů. Problém je, že vlastně nikdo moc netuší, jestli tato metoda funguje, anebo ne. Letadla mají minimální rychlost kolem 300 kilometrů za hodinu, a tak se dost často stává, že ryby úplně minou jezero a dopadnou někam do lesa.
Řada organizací sdružujících ekology (například Sierra Club nebo Wilderness Society) proti tomu protestují. Není jim ani tak líto ryb, jako se spíš obávají toho, co rybí bomby udělají s ekosystémem. Oficiální materiály říkají, že ryby se shazují z výšky asi 50 metrů – a k zemi se snášejí jako „tisícovky malých torpéd“. Co udělá se zvířaty a rostlinami dopad stovek nebo tisícovek malých torpéd si asi každý dokáže představit…
Ani samotné shazované ryby ale nemají na růžích ustláno. Shazuje je vládní organizace Department of Fish and Game – ale když se jí novináři ptali, kolik ryb uhyne při bombardování, odpověď zněla „nevíme“.