V Singapuru jako Alenka v říši divů
Během několikahodinového čekání ve frontě pro udělení víza na hranicích Malajsie a Singapuru jsem od Singapuru přílišná očekávání neměla. Když jsem se však ocitla uprostřed mrakodrapů s půvabnou marinou přede mnou, věděla jsem, že mě Singapur dostal. Od prvního momentu jsem si připadala jako Alenka v říši divů, a měla pocit, že překročením pozemní hranice jsem se nějakým způsobem posunula i v čase.
Ideální stopover
Často říkám, že jsem si v Singapuru připadala jako v budoucnosti nebo snad v jakémsi scifi filmu typu Avatar. Možná záleží, odkud do Singapuru zavítáte. Já za sebou měla historické perly Malacké úžiny, Georgetown na ostrově Penang a Melaku, a tak když jsem poprvé viděla architektonické skvosty v podobě rozličných mrakodrapů, ArtScience muzea či známý hotel Marina Bay Sands, jehož terasa připomíná obrovskou loď, na půl úst jsem zkrátka musela udělat „wow“.
Hotel Marina Bay Sands a Muzeum umění a vědy, dvě dominanty Singapuru Zdroj: Lucie Semanská
Singapore je často přestupní stanicí na dálkových letech do Austrálie, Asie či na Nový Zéland. Celková rozloha tohoto městského státu činí něco málo přes 700 km2 a hlavní atrakce se nachází v centru v docházkové vzdálenosti. Pokud tedy máte cestu přes Singapur, určitě si zde dopřejte alespoň dvoudenní stopover.
Čistota a bezpečnost především
Prvního rozdílu oproti Malajsii či Vietnamu si povšimnete okamžitě. Na ulicích je tak čisto, že ve srovnání s uvedenými státy byste opravdu mohli jíst přímo ze země. Však zde také platí tvrdé tresty. Za odhození nedopalku cigarety či obalu od bonbonu se účtuje pokuta v přepočtu až 5 000 Kč, za větší přestupky míří pachatel rovnou před soud. V Singapuru zapomeňte na žvýkačky, ty jsou tu zakázané.
Ruku v ruce s čistotou jde bezpečnost. Americký magazín Economist umístil Singapur na druhé místo v žebříčku nejbezpečnějších měst pro rok 2017, a televize CNBC dokonce uvádí, že majitelé některých obchodů večer své podniky ani nezamykají. Nic však není zadarmo, a v Singapuru to platí hned dvakrát. Oprávněně se mu tak přezdívá Švýcarsko Asie. Ceny jsou tu v porovnání se sousedními státy vyšší, a i to je jeden z důvodů, proč tu mnoho cestovatelů stráví jen několik nocí.
Malá rozloha, velká rozmanitost
Singapur patří k jednomu ze tří tzv. městských států na světě a populace činí zhruba 5 000 000 obyvatel. Vzhledem k historii a strategické geografické poloze se v Singapuru mísí řada etnik. Největší zastoupení mají Číňané, poté Malajci a Indové, ale je tu i spousta expatů, neboť řada zahraničních firem zde má své pobočky.
V čínské čvrti je vždy velmi živo, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
Během jednoho dne je tak skutečně možné navštívit čínskou čtvrť, muslimskou čtvrť s mešitami a k večeři si dát indické curry v městské části obydlené Indy. Můžete namítat, že rozmanitost čtvrtí je ve velkých městech poměrně běžnou záležitostí. To je zajisté pravda, kouzlo multikulturalismu v Singapuru tak podle mého názoru spočívá v malé rozloze, na jaké se rozprostírá.
Oddech v muzeu
Pokud se zeptáte Evropana pracujícího v Singapuru, co mu nejvíce vadí, velmi často odvětí „teplé a vlhké počasí.“ Teplota se tu skutečně téměř po celý rok pohybuje okolo třiceti stupňů, a tak to je možná důvodem, proč je v Singapuru velké množství galerií a muzeí. Po několikahodinové procházce městem je opravdu příjemné na chvilku vydechnout s klimatizací kolem.
Centrum Singapuru má také svojí Náplavku Zdroj: Lucie Semanská
Pokud vás zajímá rozvoj a výstavba Singapuru, zavítejte do Singapore City Gallery, která se nachází nedaleko čínské čtvrti. Interaktivní výstava vás seznámí s historií, ale i budoucností města, představí možnosti využití veřejného prostoru, strategie rozvoje městského státu i koncepty udržitelného rozvoje, na které si v Singapuru dávají zvlášť záležet. V centru můžete zajít do Muzea asijských civilizací, Národního muzea či Muzea umění.
Zeleň, kam se podíváš
Při procházce centrem skrze vysoké mrakodrapy vás možná překvapí, nakolik zelený Singapur je. Keře a květiny rostou podél chodníků, ale protože rozloha Singapuru není nafukovací, zelené porosty je možné vidět i nahoře na terasách či stěnách mrakodrapů. Jedná se o velmi příjemný prvek.
Singapur je velmi přívětivým místem pro cyklisty, kterým se mezi zelení jezdí jedna báseň Zdroj: Lucie Semanská
Singapur je velmi přívětivým místem pro cyklisty, kterým se mezi zelení jezdí jedna báseň Zdroj: Lucie Semanská
Chloubou Singapuru jsou pak velkolepé Gardens by the Bay, zahrady, jež se nachází hned vedle mariny. Právě zde jsem měla na pár minut pocit, že jsem se ocitla v budoucnosti či v nějakém filmu. Zahradám dominují tzv. superstromy, vysoké stavby, jež sbírají solární energii na noční nasvětlení. Součástí areálu jsou vnitřní zahrady, které lákají na nejvyšší umělý vodopád uvnitř budovy na světě (sahá až do výšky 35 metrů). Uvádí se, že celkem je v zahradách ke shlédnutí přes 500 tisíc druhů rostlin a stromů.
Nezapomeňte na světelnou show
Nejvíce času tak možná, stejně jako já, strávíte kolem mariny. Právě zde na vás čeká Singapur, jak ho znáte z většiny fotografií. Za návštěvu stojí ikonická budova ArtScience muzea, které jak už název napovídá, se snaží poukázat na provázanost vědy a umění.
Prostranství u Muzea umění a vědy, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
Výhled z hotelu Marina Sands Bay ohodnotit nemohu, tam už vstupné bohužel bylo trochu přes rozpočet nízkonákladového cestovatele. Nemusela jsem však litovat, neboť za pár hodin jsem měla možnost vychutnat si zážitek zcela zdarma – večerní světelnou show.
Koná se každý večer vždy v celou hodinu a přehlídka barev, hudby a laserových efektů je skutečně pastvou pro oči, někdo by to mohl označit snad až za kýčové. Pro mě to však bylo perfektní zakončení jednoho povedeného krátkého výletu, který mi připomněl, že už dlouho mám v plánu si přečíst Alenku v říši divů.
Ano, v Singapuru jsem si připadala jako ve snu Zdroj: Lucie Semanská
Autor: Lucie Semanská
V čínské čvrti je vždy velmi živo, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
Nezapomeňte se dívat i nahoru, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
Prostranství u Muzea umění a vědy, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
V zahradách Gardens by the Bay se dá strávit spousta času, Singapur Zdroj: Lucie Semanská
Singapur je velmi přívětivým místem pro cyklisty, kterým se mezi zelení jezdí jedna báseň Zdroj: Lucie Semanská
Hotel Marina Bay Sands a Muzeum umění a vědy, dvě dominanty Singapuru Zdroj: Lucie Semanská
Centrum Singapuru má také svojí Náplavku Zdroj: Lucie Semanská
Ano, v Singapuru jsem si připadala jako ve snu Zdroj: Lucie Semanská