Saúdská Arábie pro Čechy? Ano, ale...
Stane se Saúdská Arábie druhým Chorvatskem?
Na zimu do tepla Saúdské Arábie?
Čím dál více našinců se vydává do zimní dovolenou někam do tepla. Jedním z favoritů je Thajsko, oblíbená je Srí Lanka a teď se čerstvě naskytla nová možnost. Pouštní, ale mořským pobřežím vybavená Saúdská Arábie, která se rozhodla vydávat víza a pouštět do země turisty, což ještě loni byla věc poměrně nevídaná.
Saudská Arábie může nabídnout třeba ... vyjížďku pouští na velbloudech Zdroj: pixabay.com
Vize ekonomické budoucnosti země? Turismus
O České republice se mluví a píše jako o „montovně Evropy“, což je narážka na množství pracovních míst zaměřených na „hrubou“ manuální práci – od balení a třídění balíku v Amazonu po „skládání“ aut od Škodovky v Mladé Boleslavi a Hyundai v Nošovicích. Podobně na tom byla Saúdská Arábie, měla taky jeden hlavní zdroj financí, a tím byla a zatím stále je ropa. Jenže Saúdové se rozhodli situaci začít pomalu měnit. Zástupce korunního prince a ministr obrany Mohammed bin Salman to v rozhovoru pro televizi Al Arabyia řekl naprosto jasně: „Saúdská Arábie nebude spoléhat pouze na příjem z těžby ropy, jedním z hlavních pilířů její ekonomiky bude turismus.“
V praxi to znamená, že se Saúdská Arábie chce začít otevírat světu dříve, než jí začnou klesat příjmy z ropy, ať už to bude dáno poklesem cen, nebo poklesem zásob v ložiscích. Vypadá to, že Saúdi myslí dopředu, mají plán, a v něm je zahrnuta i Česká republika, neboť i ona je v seznamu zemí, jejímž občanům je od nynějška možno vydat turistická víza.
Osobní zkušenost
Saudská Arábie rozhodně není jen poušť a mrakodrapy v hlavním městě. "Z kulturního hlediska stojí za vidění národní festival Janadriyah v Rijádu, historické centrum Džiddy, hrad Maarid nebo Nadžránská oáza. To nejzajímavější se skrývá mimo rušná betonová města v pouštích a horách. Pokud máte terénní auto, nevynechal bych skalní útvary a kaňony mezi Medinou a Tabúkem, sopečnou oblast Harrat Khaybar, kráter Al Wahba, některé z desítek nalezišť prehistorických petroglyfů a dunovou poušť Rub al Chálí. Před horkem jsme utíkali do Asirského pohoří se spoustou starých kamenných vesnic, cypřišovými lesy a mírnějším, deštivějším klimatem. Perfektní je i šnorchlování na Farasanských ostrovech. Bohužel nejslavnější saúdská památka, Mada’in Saleh (tzv. „Saúdská Petra“) je nyní kvůli archeologickému průzkumu zavřená," říká cestovatel Lukáš Synek, který v království žil a intenzivně cestoval tři a půl roku
Kde je zádrhel
Podle ČTK by otevření země turistům, tedy příjmy z cestovního ruchu, mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu. V Saúdské Arábii je 5 lokalit zapsaných na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, což v porovnání s Českem není příliš velké číslo. Na našem území je zapsaných lokalit dvanáct. Ultrakonzervativní země je ochotna tolerovat, že turistky nebudou zcela zahaleny, nicméně dvoudílné plavky na plážích asi nebudou vítány. Obrovským kulturním rozdílem je zákaz pití alkoholických nápojů, byť i tady zákon nabídky a poptávky funguje, a alkohol se koupit dá. Jen to není záležitost tak běžná jako v Česku, kde je alkohol dostupný v podstatě kdekoli a místně i nonstop. A neznámější a pro muslimy posvátná města Mekka a Medína nebudou turistů přístupná. Cena víz je v přepočtu zhruba 1900 korun.
Saúdská Arábie je na jedné straně zemí, kde stále platí trest smrti, je pro turistu poměrně drahá, možnosti pohybu jsou omezené a nejznámější terorista světa, Usama bin Ládin je původem Saúd. Na druhou stranu právě otevření hranic zahraničním turistům a kapitálu může změnit obraz Saúdské Arábie v očích nových návštěvníků. Není nad osobní zkušenost. Zcestovalý, zkušený člověk je totiž mnohem hůře manipulovatelný.
Text: Topi Pigula