Podivný hrdina: 200krát utekl z koncentračního tábora! Za sexem…
Za druhé světové války se ze zajateckých táborů utíkalo nejen za svobodou...
Jmenoval se Horace Greasey a jeho jméno v žádné učebnici dějepisu nenajdete. Přesto se do dějin zapsal – především jako důkaz toho, jak velký vliv má sexualita na lidský život. A to i v děsivých podmínkách 2. světové války: 200krát utekl z přísně hlídaného koncentračního tábora – a to jen proto, aby se intimně setkal se svou milenkou…
Horace Greasey se narodil ve Velké Británii a dlouho se o jeho pozoruhodném životě nic netušilo. Až před několika lety vyšla kniha teď už 90letého starce, díky níž se svět dozvěděl všechno.
Když roku 1939 vstoupili Němci do Československa, žil Horace v rodném Leicesteru. Bylo mu 20 let a živil se jako kadeřník. Poté, co vypukla válka, rozhodl se, stejně jako mnoho dalších mladých Angličanů, vstoupit do armády. Jeho výcvik trval sedm týdnů, poté voják putoval v rámci expedičních jednotek do Francie.
Válečné neúspěchy
Začátek jeho vojenské kariéry nebyl nejšťastnější, při bitvě o Dunkirk byl roku 1940 zajat a musel absolvovat ponižující a vyčerpávající pochod skrz polovinu Evropu – po 10 týdnech dorazil do Polska. Tam byl umístěn do pracovního tábora v polském Slezsku.
Na rozdíl od mnoha přátel tady nepotkal smrt, ale lásku. Velmi rychle mu do oka padla mladá, teprve 17letá, dcera velitele tábora Rosa. Dívce, která pomáhala s překládáním, se milý mladík taky zalíbil a oba se dokázali scházet, jak jen to šlo. Bohužel Horace byl přeložen do tábora Freiwaldau, který ležel asi 60 kilometrů severozápadně. Aby se zamilovaný zajatec dostal k milence, musel odstranit dřevěné tyče v oknech své cely, pak se podplazit pod plotem kolem tábora a nakonec se ještě dostat ke kapli, kde probíhala dostaveníčka. A sex…
Horace Greasey a Himmler
Vězeň Greasey neměl dost odvahy opustit tábor napořád: moc dobře věděl, že nejbližším přátelským nebo neutrálním územím je přes 400 kilometrů vzdálené Švédsko. A tak se vždy vracel zpět do tábora, občas i s jídlem pro své spoluvězně. Takhle to šlo celou válku až do roku 1945, kdy byl Freiwaldau osvobozen. Horace Greasey putoval zpět do Anglie a Rosu už nikdy neviděl; nějakou dobu si s ní ještě dopisoval, ale vše ukončila zpráva o tom, že Rosa zemřela při porodu.
Celý příběh se dostal i do rukou hollywoodských scenáristů, kteří o něj okamžitě projevili zájem – není divu, jde o love story velikosti Titaniku… Bohužel se také objevila první vyjádření historiků.
Není všechno jinak?
Ti Greaseyho příběh napadli jako nepravdivý, nevěrohodný, plný detailů, které prostě nemohou být pravdivé. Jedním z důkazů o vykonstruovanosti vyprávění je podle nich fotografie, na které je Horace Greasey zachycen s Heinrichem Himmlerem. Historici podali poměrně přesvědčivý důkaz, že muž na snímku je někdo úplně jiný, ale rozhodně nikoliv pan Greasey…
Text: RD