Ženské orgasmy. Jak to s nimi skutečně je?
Věčné téma a tolik otázek. Nikdo přesně neví, kde se ženské orgasmy vzaly a k čemu slouží, ale přesto nás nepřestávají fascinovat. Co se děje v ženském těle a proč jsou orgasmy tak důležité?
O původu ženských orgasmů se neustále vedou spekulace. Často se tvrdí, že se nejedná o evoluční mechanismus, neboť orgasmus není k početí potřeba, je proto z hlediska reprodukce zbytečný. Podle některých výzkumů se jedná o důsledek toho, že anatomie mužského a ženského těla je částečně podobná; muži mají třeba bradavky, které nepotřebují, tak proč by i ženy nemohly mít „něco navíc“? A tím něčím je možná právě orgasmus. V mužském pojetí nezbytný pro rozmnožování, v tom ženském nikoli. Z pohledu evoluční psychologie se však může jednat o zajímavý adaptační mechanismus, který plození dětí a udržování vztahů svým způsobem pomáhá. Pojďme se na několik nečekaných faktů o ženských orgasmech podívat důkladněji.
Klitoris je základ
Osm tisíc. Tolik nervových zakončení se na klitorisu nachází, mimochodem zhruba dvakrát tolik co na penisu. Není tedy pochyb o tom, že se jedná o nejcitlivější část těla, a přesně tak by se k ní i mělo přistupovat. Klitoris napomáhá ženskému vzrušení, které je nutné pro provedení styku a následné otěhotnění. V tom má americká filozofka a bioložka Elisabeth Lloyd jasno. Nejde však jen o samotné vzrušení, důležité jsou i svalové kontrakce, jež se během orgasmu odehrávají. V praxi totiž právě tyto kontrakce pomáhají nasát a udržet sperma v děložním hrdle, a tak dochází ke zvýšení šance na početí. A to dokonce i v případě, že se jedná o orgasmus skrze klitoris, nikoli vagínu. Údajně stačí, aby došlo k ženskému vyvrcholení až do 45 minut po mužské ejakulaci a šance se výrazně zvyšují.
Tajemství ženského těla
Během orgasmu v ženském těle dochází k řadě změn. Vyplavují se například hormony prolaktin a oxytocin, oba velmi zásadní: prolaktin především napomáhá tvorbě mateřského mléka, ale oxytocin ocení každý, nejen kojící matky. Vyrovnává totiž hormonální nerovnováhu vzniklou stresem či menstruačními obtížemi a jeho nedostatek naopak vede k obezitě a zhoršeným kognitivním schopnostem. Ne nadarmo se oxytocinu přezdívá hormon lásky, přispívá totiž i k vytváření pouta k partnerovi a vyrovnává emoční stavy. A navíc orgasmy fungují i proti bolesti, a tak pokud ženu bolí hlava, rozhodně jí více prospěje orgasmus nežli úplná absence sexuálních hrátek. Ale leckdy je to samozřejmě obtížné…
Nezanedbatelný mozek
Nepodceňujte ani sílu mysli. Říká se, že u žen velká část vzrušení spočívá v mozku a leckteré výzkumy tuto lidovou moudrost potvrzují. Nejpatrnější je to u pacientů s poškozením páteře a míchy. Nervová zakončení, která neumožňují přenos vzruchů tak jako u zdravých lidí, totiž neošálíte. Přesto i handicapovaní mohou orgasmu dosáhnout, takže není důvod pochybovat o tom, že i při takto zdánlivě velmi fyzické aktivitě hraje mozek zásadní roli. Suma sumárum, podstata ženského orgasmu zůstává záhadou a přiklonit se lze hned k několika rozumně znějícím přístupům. Ovšem, když necháme vědu stranou, zůstane krásný tělesný stav, jenž by byla škoda nezažívat…
Text: MS