5 tragických útoků vozidlem: Tito vrazi a teroristé zabíjeli stejně jako Olga Hepnarová
Použití vozidla jako zbraně je nečekaně častý a nebezpečný způsob, jak provést teroristický či antisociální čin. Především v poslední dekádě jsme těchto činů zaznamenali obrovské množství.
Trudný příběh Olgy Hepnarové je dobře známý a popsaný. Rodačka z Prahy byla poslední popravenou ženou v Československu, a to za smrt osmi lidí, které přejela nákladním automobilem. Její hrůzný čin se odehrál 10. července 1973, krátce po jejích 22. narozeninách. Navzdory řadě výchovných problémů nikoho nenapadlo, že by mladá žena mohla čin spáchat úmyslně, a dokonce zcela promyšleně. Až později se v dopisech vyjevila její složitá a bezesporu silně narušená psychika, která ji k nepředstavitelnému činu dohnala.
Útok Olgy Hepnarové lze zařadit mezi případy, kdy psychicky labilní jedinec podnikne antisociální akt, jenž však nemá ideologické podloží. Většina podobných incidentů však bývá vyhodnocena jako terorismus. Kupříkladu stránky britské vlády pro tyto případy používají označení „vehicle as a weapon“, tedy vozidlo jako zbraň. Teroristé jej hojně používají jako efektivní nástroj k šíření paniky ve velkých davech, a to nástroj poměrně snadno dostupný a nenáročný na přípravu. I proto je podle seznamu těchto útoků (ať už teroristického, či jiného rázu) patrné, že v posledních letech bylo podobných případů zaznamenáno výrazně vyšší množství nežli během většiny 20. století. Vozidla bývají často použita pro převoz a následné odpálení výbušnin, ale podívejme se na pět děsivých případů, v nichž bylo auto či jiné vozidlo použito jako smrtící zbraň proti bezbranným chodcům.
1. Čínské šílenství
V srpnu 2010 došlo v provincii Che-pej na severovýchodě Číny k tragické události. Opilý horník Li Sien-liang (v pchin-jinu Li Xianliang) stál u zrodu hádky, jež přerostla v nečekané vražedné šílenství. Obchodní schůzka se zákazníkem nedopadla úplně dobře, a tak opilý horník najel s lopatovým nakladačem do zákazníkovy kanceláře; usmrtil však někoho jiného, než původně chtěl. S průmyslovým vozidlem následně najel na desítky aut a motorek, cestou vjížděl i do lidí. Počet obětí tohoto hodinu trvajícího běsnění se vyšplhal na 17, a to včetně pětiletého chlapce. Další dvě desítky byly zraněny. Jelikož muž trpěl neléčenými psychickými problémy, pozitivním důsledkem tragédie bylo alespoň otevření několika set psychiatrických poraden.
2. Tragédie ve Francii
Ke zřejmě nejděsivějšímu útoku tohoto typu došlo 14. července 2016 ve francouzském Nice. Tamější obyvatelé sledovali na promenádě ohňostroj k oslavám výročí dobytí Bastily, když do nich najel velký nákladní vůz. Islámský radikál Mohamed Lahouaiej Bouhlel měl útok dobře připravený a podle některých zpráv měl ve voze připravené i množství zbraní, jež naštěstí nestihl použít. Pravděpodobně také do davů lidí najel víckrát, nežli se ho podařilo zastavit a v následné přestřelce zastřelit. Oběťmi útoku se stalo minimálně 86 lidí, další stovky byly zraněny. Jednalo se tak o čtvrtý nejzávažnější teroristický útok, který se na evropském kontinentu v posledních 40 letech odehrál.
3. Berlínské trhy
Podobný scénář se odehrál o pár měsíců později v Berlíně. Na vánočních trzích tehdy zemřelo 12 osob, dalších více než 50 lidí bylo zraněno. Za útokem stál Islámský stát, který se právě v těchto letech dopouštěl největšího množství podobných akcí. Pachatel Anis Amri posléze prchl do Itálie, kde byl zabit v přestřelce s policií.
4. Japonská sekta
Za zmínku stojí i poněkud bizarní případ, který se odehrál 1. ledna 2019 v Japonsku. Pomatený Kazuhiro Kusakabe pojal čin jako odplatu za popravu několika členů teroristické organizace (a zároveň sekty) Óm šinrikjó, což v překladu znamená Nejvyšší pravda. Pachatel měl původně v plánu postříkat hlouček lidí petrolejem a zapálit, jenže kvůli oslavám Nového roku byla vybraná ulice uzavřená. Muž do ní tedy ilegálně vjel, po cestě srazil osm mužů (žádný naštěstí nezemřel) a následně naboural do budovy.
5. Nesmyslný boj
Zatím poslední případ se odehrál 6. června 2021 v kanadské provincii Ontario. Na vině tentokrát nebyl islámský fundamentalismus, ba právě naopak – do pětičlenné muslimské rodiny totiž na křižovatce svým pickupem najel dvacetiletý Nathaniel Veltman. Důvodem byla islamofobie, muž měl na sobě i neprůstřelnou vestu s vyobrazenou svastikou. Čtyři členové rodiny svým zraněním podlehli, přežil pouze devítiletý syn. Radikalismus, poháněný jakýmkoli náboženstvím či ideologií, je evidentně vždy nebezpečný a odsouzeníhodný.