Video: obrovská trhlina směřuje k tomu, že se utrhne kus Afriky
Afriku trhá seismická činnost. Oblast mezi Nairobi a Narok protnula obrovská trhlina.
Seismicita, rift...
O tom, že Země je v neustálém vývoji a kontinenty v neustálém pohybu, snad nikdo ze vzdělaných lidí nepochybuje. Kontinentální drift (pohyb světadílů) je teorie navržená v roce 1912 německým meteorologem a geofyzikem Alfredem Wegenerem. Dnes je Wegenerova teorie mnohem rozšířenější a známější pod názvem "desková tektonika" a zabývá se dynamickým vývojem systému tektonických desek na povrchu Země v návaznosti na procesy a strukturu zemského pláště. Jednotlivé kontinentální i oceánické desky jsou vůči sobě ve vzájemném pohybu, narážejí do sebe či se jedna pod druhou vzájemně podsouvají. Jejich jména jsou odvozena od jednotlivých geografických oblastí: severoamerické, pacifické, eurasijské, africké, indo-australské, australské, indické, jihoamerické a antarktické. Občas, jako v případě Islandu nebo Afriky, se trhají kusy pevniny a vývoj směřuje k jejich rozdělení.
Vznik oceánu
… a Suswa
Trhlina, která aktuálně přeťala dálnici mezi městy Nairobi a Narok, získala označení Suswa a nepříjemným způsobem zasáhla do života místních obyvatel. Východoafrický rift, jehož je Suswa součástí, pomalu odděluje Somálsko, část Keni, Etiopie a Tanzanie v samostatný „ostrov“, který se stane malou kontinentální deskou. „Trhací“ síla Východoafrického riftu se projevuje severně od Adenského zálivu směrem na sever k Zimbabwe na jihu. Jeho přičiněním se Afrika pomalu, ale jistě rozděluje na dvě části: na somálskou a nubijskou tabuli.
Suswa není ani jedinou ani poslední trhlinou, která se v oblasti objevila. A vlastně jde jen o pouhopouhou seismickou a geologickou epizodou. Zhruba v horizontu 50 milionů let by oblast Východoafrického riftu mělo zalít moře a Afrika, tak jak ji známe, zmizí z map. Snad v té době budou nějaké mapy existovat.
Podívejte se na video trhliny, která pomalu rozděluje Afriku
Text: Topi Pigula