25. ledna 2022 16:45

Blíží se vakcína účinná proti všem mutacím koronaviru. Tady jsou všechny informace o svatém grálu očkování

Budeme mít někdy vakcínu, která si poradí se všemi existujícími i budoucími variantami a mutacemi koronaviru odpovědného za pandemii covid-19? Vytoužený „svatý grál“ očkování možná zvedne nad hlavu nezvyklý výrobce – armáda Spojených států amerických.

Říká se jí SpFN vakcína (SARS-CoV-2 spike protein ferritin nanoparticle vaccine) a vědci z Výzkumného ústavu Waltera Reeda americké armády (WRAIR) ji kromě makaků začali testovat už i na lidech. Vakcína si přitom poradila jak s původním kmenem viru SARS-CoV-2, tak i s jeho dosud známými variantami alfa, beta, gamma a delta.

Tím ale její účinnost nekončí – vakcína zabírá i na další koronaviry včetně SARS-CoV-1, který v letech 2002–2004 způsobil epidemii vážné respirační nemoci SARS. Díky tomu by tak „vojenská vakcína“ mohla předejít všem dalším koronavirovým pandemiím budoucnosti.

Vojenská vakcína s použitím ferritinu

Americká „vojenská vakcína“ je založena na nové platformě tvořené nanočásticemi samosestavujících se (self-assembly) proteinů. V tomto případě jde o ferritin, který v buňkách slouží jako zásobárna železa. Tento protein se sestavuje do prostorového útvaru tvořeného 24 podjednotkami, což si pro názornost můžeme představit jako fotbalový míč s 24 ploškami.

Každá z těchto plošek pak může nést jinou část hrotu S-proteinu, který spouští imunitní obrannou reakci organismu. Díky tomu mohou vědci na jeden nosič – v tomto případě ferritin – upevnit hroty více druhů koronaviru a imunitní odpověď je tak komplexnější.

Podle studie publikované v odborném časopise Science Translational Medicine byla vakcína SpFN podána 32 makakům rhesus v dávce 50 nebo 5 μg, a to buď v jedné dávce, nebo ve dvou s odstupem čtyř týdnů, vždy 4 týdny před infekcí virem SARS-CoV-2. Při tom se prokázalo, že podání vakcíny významně snižovalo virovou nálož.

Vakcína může bránit i přenosu viru

Zatímco u kontrolních zvířat (tj. zvířat nakažených koronavirem bez podání vakcíny) dosahovala koncentrace virů schopných replikace v tekutině získané z plic pomocí bronchoalveolární laváže druhý den po infekci 1 milion kopií/ml, u zvířat očkovaných dvěma dávkami 50 μg vakcíny nebyl virus schopný replikace vůbec detekovatelný. A čtvrtý den po infekci nebyl virus detekovatelný ani u zvířat očkovaných nižší dávkou vakcíny (5 μg).

Podle serveru Prolékaře.cz vedla imunitní odpověď vyvolaná vakcínou SpFN k robustní a rychlé redukci viru schopného replikace v horních i dolních cestách dýchacích pokusných zvířat a k prevenci plicní patologie po nákaze virem SARS-CoV-2. Rychlá eliminace viru z horních cest dýchacích by u očkovaných mohla potenciálně bránit přenosu viru. Vakcína SpFN je nyní v I. fázi klinického hodnocení, jehož výsledky by měly být v krátké době k dispozici.

První a dosud nejběžnější typy vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 využívají k vyvolání imunitní reakce organismu jednovláknovou nukleovou kyselinu mRNA (například Pfizer /BioNTech a Moderna). V lednu 2022 se pak objevila vakcína na bázi bílkoviny S-proteinu od firmy Novavax. Ta ještě svou účinnost v ostrém nasazení prokázat nestihla, u dosud používaných vakcín ale s dalšími mutacemi koronaviru účinnost klesala.

ZDROJ: U.S.ARMY: Preclinical studies support Army's pan-coronavirus vaccine development strategy

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský