Dokumentární hit V síti: Jak se liší dětská verze filmu od té dospělácké?
Osvětový film V síti vzal kina útokem a upozornil na rizika komunikace na internetu. V čem se liší verze V síti za školou od původního díla? A má smysl ji vidět?
Dokumentární počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové vzal tuzemská kina útokem jako ještě nic jiného. Už během prvních dní od premiéry se stal nejnavštěvovanějším dokumentem, když překonal do té doby neohroženého Občana Havla, a statisíce diváků svědčí o obrovském úspěchu – stejně jako čerstvě získané ocenění Český lev pro nejlepší dokument roku 2020.
Vedle samotného „původního“ snímku se postupně objevily i dvě další verze – zcela necenzurovaná varianta V síti 18+ a také V síti za školou, jež se od původně uvedeného filmu přece jen v určitých důležitých rysech odlišuje a nabízí edukativní variantu pro školy či uvědomělé rodiče.
Kampaň proti predátorům
Původní film V síti trvá 100 minut a je přístupný od 15 let. Tomu se nelze divit, neboť v něm můžeme vidět množství mužských přirození, jež jsou sice rozkostičkována, avšak i přesto se jejich podstata nezapře. Pro dětské diváky to skutečně není vhodné, navíc se do značné míry jedná i o funkční dramatický film – má svůj úvod, vyvíjející se střední část a finále. I pokud vás tedy samotné téma sexuálních predátorů na internetu nechává chladnými, Klusák s Chalupovou pěkně ukazují, jak lze pomocí filmového média v divákovi vyvolávat emoce.
Vedle tohoto počinu, který upoutává většinu pozornosti, a jeho zcela necenzurované variace pro diváky starší 18 let, však existuje i kratší, pouze 63 minut dlouhá verze určená především pro školní promítání. Je přístupná od 12 let, a tak je vhodná právě pro ohroženou cílovou skupinu. Pod názvem V síti za školou jsme se tedy dočkali o něco upravené verze, která nemá takové ambice jako film – jedná se spíše o součást multimediálního vzdělávání týkajícího se chování na internetu.
V síti za školou
Vít Klusák totiž společně s herečkami z filmu a odborníky cestoval republikou v rámci komentovaných projekcí, u nichž se ukazuje, že je film pouze jednou složkou rozsáhlé metodiky, která se snaží varovat před případy, které jsou ve snímku tak děsivě podány. Vyšla kniha Kdo chytá v síti, web e-bezpeci.cz společně s nadací O2 Chytrá škola pořádá besedy, na nichž jsou dospívající informováni třeba o kyberšikaně, sexuálním predátorství a vůbec o tom, jak se bezpečně chovat na internetu. Součástmi projektu je pak třeba i kurz Buď safe on-line, v němž se angažuje také populární influencer Jirka Král.
Za finálním sestřihem filmu V síti za školou stojí vedle Klusáka i Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, která v souvislosti s představeným snímkem provedla výzkum, z jehož znepokojivých zjištění dokumentaristé následně vycházeli. Proto je tato verze také nazývaná jako „osvětová“. Oproti „hlavnímu“ filmu se vytratila většina skutečně explicitních záběrů, zmizely též promluvy odborníků, kteří přece jen velký prostor nedostali. Zato se zde nachází zhruba tucet vstupů ústředního hereckého tria, v nichž se dívky obracejí přímo na mladé diváky a radí jim, jak v podobných případech postupovat. A tak se můžete dozvědět třeba to, že v jakékoli fázi máte možnost nepříjemnou komunikaci ukončit a za žádných okolností není dobrý nápad se s těmito známostmi setkávat či jim posílat své lechtivé materiály.
V síti za školou Zdroj: Aerofilms
Na závěr je tedy dobré zmínit poselství, které se film V síti za školou snaží předat: internet sám o sobě není škodlivý či děsivý, naopak se může jednat o velmi příjemné místo – člověk jen musí dodržovat určitá pravidla a být si vědom jistých rizik. A to bychom ostatně měli mít na paměti stále, i když zrovna nečelíme nebezpečí ze strany sexuálních predátorů.