18. září 2017 10:00

V Barmě byl nalezen kámen za 4 miliardy korun

Nevídaný nález se objevil v Barmě. Objevili zde totiž úchvatný nefrit o hmotnosti 175 tun.

Na severu Barmy ve státě Kačin nalezli horníci hotový poklad, který se hned tak nevidí. Vykopali totiž jeden z největších nefritů na světě. Nalezený drahokam je téměř šest metrů dlouhý a váží úctyhodných 175 tun. Jeho cena se odhaduje na čtyři miliardy korun.

O kamenech, a drahokamech zvlášť se toho říká spousta. Od pradávna se jim často přisuzuje nadpřirozená nebo léčivá moc. Ani u nefritu tomu není jinak.

Kámen s léčivými účinky

V Číně byly z nefritu vyráběny číše, sošky, korále, léčivé předměty a mnoho jiných uměleckých děl. Číňané věřili v očistnou sílu vody, která je z nefritového poháru podávána. Šperkům vyrobeným z nefritu byly přisuzovány léčivé účinky a byly aplikovány např. při detoxikaci organismu, léčení zánětů ledvin a močových cest. V řečtině se zánět ledvin označuje jako nephritis a odtud nejspíš pochází i samotný název drahokamu.

Nefrit má prý pozitivní vliv na prožívání člověka. Jeho nositel nabude pod jeho vlivem duševního klidu a vyrovnanosti, spánek bude klidný a vydatný, zmizí bolest hlavy a utlumí se i jeho přirozená agresivita.

Neocenitelný nefrit

Co je to ale nefrit a proč je tak cenný? V základní charakteristice se budeme muset vrátit k pro mnohé z nás jen těžko pochopitelnému a uchopitelnému přírodopisnému učivu devátého ročníku základní školy, kdy jsme probírali „šutrolologii“. Nefrit je drahokam a patří k odrůdám amfibolu. Jeho barva je po vyčištění a vyleštění špenátově zelená. Jen velmi vzácně se nacházejí nefrity bílé barvy. Patří mezi tvrdší minerály a na Mohsově stupnici tvrdosti je na tom podobně jako křemen s tvrdostí 6,5–7. Ve srovnání s ním je však houževnatější.

Nalezené nefrity bývají často zaměňovány s jadeitem. Číňané mají dokonce stejný název. Nejbohatší naleziště se nacházejí na Sibiři, v Číně, na Novém Zélandu, v Polsku, Švýcarsku a právě zmíněné Barmě. Doly s největší produkcí najdeme pak hlavně v Britské Kolumbii a v Kanadě.

Anglický výraz ´jade´ je nadřazeným pojmem dvou minerálů jadeitu a nefritu,“ říká mineralog René Köhler. „Oba minerály se od sebe lehce liší vzhledem, tvrdostí a zpracovatelností.“ V češtině používáme obecný název „nefrit“. Číňané jej označují jako „čen jü“ nebo také „pravé jade“.

Kámen dražší než zlato

Zlato je drahé, ale nefrit má nedocenitelnou hodnotu,“ říká čínské přísloví. Pro Číňany je tak zlato synonymem pro bohatství, ale nefrit představuje všechno to, co si za zlato nelze koupit.

V listopadu roku 2012 bylo v Irsku vydraženo nefritové pečetidlo s vyřezaným drakem velikosti krabičky od zápalek za neuvěřitelných 630 000 €. Přitom vyvolávací cena tohoto historického kousku pocházejícího z období čínské dynastie Čching začínala na „pouhých“ 2 000 € a dražitelé počítali s konečnou cenou kolem 6 000 €. Po velmi emotivním průběhu bylo po dvaceti minutách pečetidlo přiklepnuto anonymnímu dražiteli z Ťing-te-čenu.

Zvláště pro Číňany má nefrit historicky jen těžko popsatelnou hodnotu a stal se nedílnou součástí nejen historie, ale i duchovního života. Cena nefritu v Číně v posledních letech několikanásobně vzrostla. Cena velmi čistého a kvalitního bílého nefritu v posledních šedesáti až sedmdesáti letech stagnovala a zůstávala na hladině kolem 100 jüanů za kilogram. Dnes za stejné množství zaplatíme i milion jüanů. To v přepočtu dělá něco málo přes 135 000 €. Nefrit z Myanmaru (Barmy) má na trhu desetkrát, ale mnohdy i stokrát vyšší cenu.

Každá aukce drahých kamenů přináší této jinak velmi chudé zemi 100 000 000 amerických dolarů. Značná část těchto kamenů končí právě v Číně.

Pohled do historie a současnosti

Geologové dlouho nedokázali vysvětlit původ tohoto minerálu a byl pro ně velkou záhadou. Dlouho se totiž nefrity nacházely pouze v řekách a uvnitř jiných kamenů. Dokonce i dnes není na světě mnoho nalezišť. Dnes již víme, že vzniká nejčastěji při nízkoteplotní a vysokotlaké přeměně v na sodík bohatých serpentinitových horninách. Serpentinit nebo jinak nazývaný hadec je druh přeměněné horniny s obsahem serpentinu, magnetitu, granátu, pyroxenu a amfibolu.

Kámen pro kontakt s bohy

Jeho vzácnost je nejspíš tím hlavním důvodem, proč si jej Číňané tak cení již od pradávna a přezdívají mu „královský drahokam“. Je podle nich symbolem vysoké morálky. Tvrdost naopak symbolizuje moudrost a vůli a čistota má vztah k upřímnosti a jednoduchosti. Nefrit je od pradávna využíván k výrobě kultovních a uměleckých předmětů.

V nejstarším dochovaném čínském slovníku najdeme výraz Šuo Wen Ťie C' s následujícím vysvětlením: „Nefrit, nejkrásnější ze všech kamenů, ztělesňuje pět ctností.“ Těmi pěti ctnostmi je bezpochyby míněna moudrost, spravedlnost, milosrdenství, skromnost a odvaha.

Číňané považovali nefrit za prostředníka, který jim měl umožnit kontakt s bohy. I když se situace v Číně pomalu mění a tento kámen již nemá tak silný duchovní význam, stále jej lidé cení velmi vysoko. Kromě tradičních šperků se v Číně prodávají i různé zdravotní pomůcky včetně nefritových polštářů a předložek.

Nefrit zkrátka vždy byl, je a stále bude významnou obchodní komoditou. K těm, kteří ho těží, se však tolik potřebné finance často nedostanou. Byznys se dělá jinde než v dolech.

Text: David Hainall

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom