USA a jointy: marihuana slaví (malé) vítězství
USA jsou známé svou drogovou restrikcí. Přesto se ale zdá, že se situace mění. Jsou benevolentnější než my.
Obliba konopí stoupá
Oblíbený argument tvrdých zastánců restrikcí zní: marihuana je prvním krokem, předstupněm k tvrdým drogám. Kdyby to byla pravda, tak nejen celé Nizozemí by bylo zemí na tvrdých drogách závislých feťáků. Nejen rekreační uživatelé, kteří si své konopí užívají desítky let, ale i seriózní starší generace a odborná veřejnost přichází na to, že „travka“ má něco do sebe. Uživatelů konopí celosvětově přibývá a otevřeně se diskutuje o potřebě jeho legalizace. Zdaleka se nejedná o nějakou módní vlnu, ale stále stoupající trend.
Konopí - rostlina vychvalovaná i zatracovaná Zdroj: http://pixabay.com
Konopná kultura
Pokud se podíváme do historie využívání konopí, čímž není myšleno jejich psychiku měnící THC, tak samotné rostliny se zpracovávaly už zhruba před 7000 lety v Babylonu. Starověká Čína znala konopná lana i tkaniny, dochovaly se zprávy o konopných rybářských sítích, což svědčí o pevnosti vláken více než cokoli jiného. Nicméně další zprávy o konopí obsahují text z doby 1500–1200 let před naším letopočtem, který dokumentuje znalost pěstování konopí v Číně, ale ne pouze kvůli vláknu, ale i kvůli jedlým, poměrně olejnatým semenům. Evropu konopí kolonizovalo spolu s nájezdy Skytů (kočovné kmeny íránského původu) zhruba 2800 let př. n. l. a následně se začalo úspěšně šířit skrze většinu evropských kultur. Od Slovanů po Etrusky, od Germánů po Kelty. “Pylové analýzy zařazují domestifikaci konopí do r. 400 př. n. l. v Norsku, Anglii a Německu, ve Švédsku do roku 150 př. n. l. atd. Řekové a Římané taktéž konopí používali (hlavně na lana a plachtoví), dováželi ho ze Sicílie a Galie,“ píše na svých stránkách občanské sdružení Konopa. Následně spolu s osídlováním Ameriky překročilo konopí vlny Atlantiku.
Konopí s THC před "sklizní" Zdroj: http://pixabay.com
Konopí v USA dnes
Stát Colorado v roce 2014 jako první legalizoval prodej marihuany a ukázalo se, že se z něj „doupě feťáků a zkrachovanců“ nestalo, naopak vznikly obchody a obchodní příležitosti, které měly hodnotu přes 1,5 miliardy dolarů. Podle údajů společnosti New Frontier Report vznikne do roku 2020 čtvrt milionu nových „konopných“ pracovních míst. Tolerance k legalizaci marihuany raketově stoupá. Zatímco Američané v roce 2000 byli pro legalizaci v pouhých 31 %, v roce 2017 to byla nadpoloviční většina – plných 61 %. Dnes už „ekologické“ konopné tašky nikoho nepřekvapí, rostlina si našla své pevné místo v jídelníčku (semena, olej) a kosmetice. Pohled na konopí a rekreační užívání se v USA obrací směrem k legalizaci. Dokonce se o ní mluví i o jako možné, mnohem bezpečnější alternativě k alkoholu.
„Dělám si konopnou mast už dlouho, rostliny pěstujeme načerno,“ říká paní Kristina (autor příspěvku její skutečnou identitu zná) „a nemůžu si ji vynachválit. České zdravotnictví má v povolení pro lékařské využití ve velkém velkou mezeru. A navíc, kdybych si přípravky, které se koupit dají, měla platit ze svého, tak se nedoplatím. Pojišťovna o něčem podobném, pokud vím, nechce slyšet,“ naráží na poněkud zastaralý pohled českého zdravotnictví na rostlinu, které je v lidské kultuře zakořeněná už hezkou řádku tisíciletí.
Text: Topi Pigula