28. srpna 2020 15:00

Tuberkulóza, vzteklina a upíři: Lidé kvůli pověrám vykopávali mrtvé z hrobů

Chování upírů je úzce spojeno s několika nemocemi, které pomohly šířit strašidelné historky.

Všichni dnešní upíři odvozují svůj původ od charismatického Drákuly, který spatřil světlo světa už v roce 1897 v podobě stejnojmenného románu Brama Stokera. Zatímco historici se snaží ztotožnit hraběte Drákulu s pozdně středověkým valašským knížetem Vladem III. Napichovačem, samotná upíří tradice a znalosti o „chování upírů“ vycházejí z úplně jiného zdroje. Paradoxně je lze spojit s nemocemi, které ještě nedávno devastovaly Evropu a Severní Ameriku.

Mohou za to upíři

V 18. a 19. století bylo lidstvo přes veškerý technický pokrok vydáno na milost a nemilost epidemiím nemocí, jako byla tuberkulóza, vzteklina nebo cholera. V situaci, kdy lidé čelili reálné možnosti smrtelného onemocnění, se mnozí uchýlili k pověrám, které měly pomoci najít viníka. A tím se stali upíři.

Na konci 18. a po většinu 19. století byly americké státy v Nové Anglii (severovýchodní cíp USA mezi New Yorkem a Kanadou) decimovány epidemií tuberkulózy způsobované bakterií Mycobacterium tuberculosis. Existence mikroorganismů ovšem byla prokázána až po roce 1870 a do vývoje vakcíny a antibiotik mělo uplynout ještě několik desetiletí. Epidemie tak zabila 2 % obyvatel Nové Anglie.

Tuberkulóza se léčila v podstatě jen pobytem v sanatoriu a ti, kdo si to nemohli dovolit, sahali po lidových přípravcích a rádi věřili pověrám. Ty se týkaly hlavně pacientů trpících tuberkulózou. Nebylo těžké spojit si únavu, ztrátu chuti k jídlu a úbytek váhy s charakteristickými znaky upírů. Potvrzuje to i výzkum archeologa Nicholace Bellantoniho, který v Connecticutu exhumoval ostatky takzvaných „upírů“ pohřbených v 19. století. Podle něj vypadali „téměř jako by z nich něco vysálo život“.

Nemocní tuberkulózou, nazývanou také bílá nemoc, navíc měli další zřetelný rys upírů – byli nápadně bledí. Paniku vyvolával i způsob, jakým se nemoc šířila. Dnes víme, že se tak děje kapénkami, které kolem sebe při kašli a kýchání rozšiřuje nemocný. Příznaky se mohou projevit až po několika dnech, a protože se často nemoc „předávala“ v rámci rodin, stávalo se, že nakažený „onemocněl“ až poté, co původní nositel choroby zemřel.

Vykopeme mrtvé z hrobů

Odsud byl už jen krok k legendám o zemřelých na tuberkulózu, kteří v noci vstávají z hrobů, aby vysávali život ze svých dosud žijících příbuzných. Vyděšení lidé se bránili po svém – vykopávali nedávno pohřbené mrtvoly a pomocí různých rituálů je „upravovali“, aby už nemohly škodit.

Jak se to dělo? Šokovaní archeologové hovoří o nejméně 80 zdokumentovaných případech, kdy lidé vykopali své mrtvé příbuzné. Pátrali při tom po přítomnosti krve v srdci nebo ústech mrtvoly. Pokud se krev v srdci našla, obvykle ho vyřízli a spálili a mrtvolu znovu pohřbili. V jednom zaznamenaném případu z roku 1897 příbuzní vyrobili nápoj ze srdce exhumované matky a dali ho vypít jejímu dosud žijícímu synovi. Ten za několik týdnů také zemřel.

Lidé ale vykopávali i několik let staré hroby. Archeologové objevili v Connecticutu na jednom místě 27 hrobů s ostatky příslušníků dvou rodin, kteří zemřeli po roce 1850. O mnoho let později byly některé hroby otevřeny a kostrám v nich odděleny lebky a stehenní kosti složeny do tvaru písmene X. I tady se někdo pokoušel posmrtně vyjmout srdce z hrudi.

Česnek, sex a vzteklina

Tuberkulóza ale nebyla jedinou nemocí, jejíž šíření lidé připisovali upírům. Podobné renomé si hlavně v Evropě získala v 18. a 19. století i vzteklina, která v letech 1721–28 zasáhla Uhry, řádila ale také ve Španělsku. I u ní si lidé spojovali některé projevy nemoci s upíry – nemocní lidé i zvířata například často někoho pokousali, což je v upírské tradici způsob, jak se zdravý člověk může stát upírem.

Nakažení vzteklinou také byli vysoce citliví na slunce a výrazné pachy, například zápach česneku. I tyto znaky se staly součástí legend o upírech. K nim patří i pověra, že upíři nejsou vidět v zrcadlech. Podle španělského lékaře Juana Gomeze-Alonza se dokonce lidé, kteří viděli svůj odraz v zrcadle, nepovažovali v té době za nemocné vzteklinou.

Protože vzteklina napadá mozková centra odpovědná za spánek a libido, mnozí pacienti trpěli nespavostí (upíři přece v noci nikdy nespí) a zvýšeným sexuálním apetitem (upíři měli často své oběti svádět). Podle studie z roku 2014 dokonce nemocní vzteklinou zvládli 20–30 pohlavních styků za den a někteří měli několik dnů trvající erekci.

Stejně tak se do tvorby upíří tradice zapojila zvířata. Vzteklinou často onemocněli volně žijící psi a vlci, což mělo v očích obyvatel středověké Evropy jasnou spojitost s upíry. Hrabě Drákula se například mohl proměnit ve vlka. Naopak s „vampýry“ spojovaní netopýři, jako je například upír obecný (Desmodus rotundus), nebyli v Evropě až do zámořských objevů známi a své upíří renomé tak vlastně získali až dodatečně. Na jejich obranu se sluší podotknout, že krev svých hostitelů nesají, ale lížou…

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom