Sýrie jako testovací plocha pro ruské střely. Máme se bát i my?
Když Rusko vstoupí do války, tak vždycky s plnou silou.
Aktuálně proti takzvanému Islámskému státu nasadilo silný kalibr. A to doslova. Sýrie se stala testovacím prostorem pro nejmodernější ruské střely Kalibr a KH-101. Co od nich můžeme čekat?
Klub/Kalibr – ruská raketová moderna
Je dobré si uvědomit, že ruské střely Klub/Kalibr (v kódu NATO SS-N-27) nebyly vyvíjeny pro válku na Blízkém východě, ale pro jakoukoli válku. Tedy i tu na západ od ruských hranic. Proto je dobré znát a monitorovat ruský vojenský arzenál. Vývoj zbraní se dá přirovnat k evoluci přírodních systémů. Musí reagovat na okolní podmínky stejně tak, jako na konkurenty. V minulosti se vývoj sovětských zbraní poměřoval s úrovní svého hlavního protivníka, kterým byly USA. Díky tomu nacházíme kořeny střel s plochou dráhou letu v protilodních střelách odpalovaných z ponorek, jež měly být protiváhou americké námořní dominanci.
Zkrátka a dobře, Sověti nechtěli, aby se americké lodě, zejména ty letadlové, přiblížily nebezpečně blízko k jejich pobřeží. Aktuálně mají několik variant střel Klub/Kalibr a jsou schopné odpalu jak z letadel, tak ponorek či pozemních tahačů včetně variant maskovaných za „civilní“. Salva 26 raket typu Kalibr vypálená na syrské cíle z raketových křižníků Dagestan, Grad Svijažsk, Uglič a Velikij Usťug nebyla náhodná. Rakety o váze 1750 kg letící pohromadě se informují o vzájemné poloze i geografických datech cíle a letí ve výšce kolem 20 m nad mořem a 50 – 150 m nad pevninou. Cíl nakonec rozmetá konvenční hlavice s trhavinou o váze 400 kg. Těmito teď už úspěšně ostře otestovanými raketami mají být vyzbrojeny zejména ponorky, čímž se rádius dostřelu zásadně prodlouží. Syrské cíle Rusové zasáhli s přesností 3 m na vzdálenost 1 500 km, takže do okruhu možného doletu se bez problémů vejdeme. Udávaný dolet je totiž až 2 000 km. Rusové tvrdí, že rakety určené na export mají dolet jen 300 km, ale obecně je známo, že v obchodě se zbraněmi neplatí vůbec žádná omezení.
KH-101
Milovníci špionážní literatury znají zkratku KH jako americkou špionážní družici Key Hole (klíčová dírka). Jenže tentokrát nejde o Američany, nýbrž o Rusy, ani o družici, ale o křižující střelu, jež dokáže letět těsně nad vrcholky stromů. Zatímco „stojednička“ nese konvenční hlavici, o číslo vyšší model je vyzbrojený nukleární náloží. Na Sýrii byly KH-101 vypuštěny z bombardérů Tupolev Tu-160 Blackjack. Podle ruských, tedy státem kontrolovaných zdrojů, by šlo o extrémně přesnou zbraň. Kruhová odchylka při zásahu by se měla vejít do 9,5 m při dostřelu 9 600 km. Tato střela, jejíž technické specifikace jsou přísně tajné, má využívat kombinaci inerciální navigace se satelitní navigací za využití ruského systému GLONASS. Je jasné, že na americký GPS systém se Rusové v případném bojovém konfliktu v žádném případě nemohou spolehnout. Střela je vyrobena z materiálů pohlcující radarem vysílané vlny, což ztěžuje její odhalení. KH-101 má po odpálení hmotnost 2,200-2,400kg a maximální rychlost je 0,77 Machu. Odborný server globalsecurity.org udává dolet přesahující 3 000 km.
Ruský člověk stále více vnímá sílu a mocenské ambice prezidenta Putina, takže je jen logické, že balistická výzbroj bude v jeho očích hrát čím dál větší úlohu. Útoky na syrské území sice vypadají jako podpora boje proti světovému terorismu, ale jsou určeny zejména domácímu publiku. Putin si tak upevňuje image drsného, ale spravedlivého chlapíka a zároveň i zesiluje domácí pozice. A zároveň jasně říká světu: nezahrávejte si se mnou. Na jednu stranu podporuje odpůrce protiraketové obrany západu a na druhou stranu horečně vyvíjí a nyní i ostře testuje nejnovější raketové vybavení. Vzniká tak z hlediska Ruska pochopitelná situace: zabránit výstavbě raketového deštníku a zároveň vybudovat silné raketové vojsko s extrémně přesnými a dalekonosnými střelami. Sýrie je z tohoto pohledu jen krátkodobou epizodou a ideální testovací dopadovou plochou.
Text: Topi Pigula