Syřané útočí na ruské vojáky bojovými prezervativy!
Prezervativy s výbušninami – teroristické zbraně odvety ohrožují ruská letadla
Krvavá válka v Sýrii přinesla mnoho obětí, ale také podivností. Jelikož povstalecké skupiny i radikální islamisti neměli oproti pravidelné syrské armádě zbraní nazbyt, museli zapojit svou fantazii.
Tak vznikla celá plejáda improvizovaných a „na koleně“ postavených zbraní i bojových strojů. Nicméně dosud šlo především o takové, které našly uplatnění v pozemních bojích. V září se do tamního chaosu vložily ruské letecké síly, které vyslaly pár desítek bojových letadel a vrtulníků. Sporadické a vlastně neškodné útoky zbytků syrského letectva nahradila masivní letecká kampaň letounů a bitevníků s rudými hvězdami. Nebe nad Sýrii je teď dalším válčištěm a povstalecké skupiny to silně pociťují.
Opět tedy došlo na improvizace a pověstnou kreativitu středovýchodních bojovníků a teroristů, která často přináší až absurdní výtvory. A jeden z nich je nová protiletadlová zbraň, se kterou přišli nejspíše členové teroristické kliky An-Nusrá. Má prostou konstrukci i funkčnost. Jednoduše jde o prezervativ naplněný plynem lehčím než vzduch (o helium dozajista nepůjde, není totiž zrovna lacinou komoditou), k němuž je na provázku přivázána výbušná nálož. Ta by podle všeho měla při nárazu do trupu či křídel letounu explodovat, a tak jej dostat z oblohy dolů.
Velkou výhodou kondomové létající nálože je fakt, že je průhledná, tedy pro piloty rychle letících bojových letounů vlastně neviditelná. Ale tím výčet jejích „technologických“ předností končí. Samozřejmě, že nemá žádné naváděcí zařízení ani detekční senzory, islamisti prostě jen doufají, že nějaký ten ruský stroj do prezervativu narazí a nálož tím přivede k výbuchu. Efektivnost a účinnost nové islamistické zbraně je více než pochybná, ale i jeden náhodný „zásah“ by byl pro ně znamením, že Alláh je na jejich straně.
Musíme ale podotknout, že teroristi z An-Nusrá zase tak originální nejsou. Výbušné nálože přivázané pod balóny lehčí než vzduch se objevily už v první i druhé světové válce. V té první se párkrát s neúspěchem zkoušelo bombardování protivníka za nepřátelskou linii právě pomocí po větru vypouštěných balonů. Ty vysypaly svůj výbušný náklad díky časovacímu mechanismu, neefektivita této vzdušné zbraně však byla zjevná hned od počátku. V druhé světové válce Britové nebo Japonci zase vypouštěli do vzduchu balonové upoutané přehrady, které měly zabránit nebo alespoň znepříjemnit nepřátelským bombardérům nálety na města a důležité vojenské cíle. Často měly tyto balony podvěšené nálože, jejichž účelem bylo zničení bombardéru, pokud by o lana přehrady zavadil křídlem. Nicméně za použití prezervativu jako nosného aparátu vzdušné zbraně musíme islamistům uznat jeden historický vojenský primát.
DP