17. července 2019 06:00

Šílení vědci: Sigmund Freud měnil zdravé lidi na blázny

Připravili jsme pro vás seriál, který ukáže, že genialita a šílenství opravdu mohou být jen dvěma stranami jedné mince. I ve vědě. Díl druhý: Sigmund Freud

Slavné osobnosti jsou lidé často kontroverzní, v osobním životě zlé, vznětlivé nebo dokonce ryze šílené. Stává se to u politiků, byznysmenů a nevyhýbá se to ani vědcům nebo vynálezcům.

Sigmund Freud je jedním ze zakladatelů moderní psychologie a psychiatrie – ale také člověk, který svým pacientům způsobil spoustu zla.

Když chce člověk začít psát o moravském rodákovi Sigmundu Freudovi, vlastně ani netuší, s čím začít. Je toho tolik, co světu dal a v čem nám ukázal, jak komplikovaná je naše lidská duše. Dokázal z ní odlupovat slupky jako z cibule, v touze po tom odhalit, čím je člověk opravdu motivován a v životě poháněný vpřed.

Od sexu ve snu k povídání o sexu na pohovce

Sexuální symbolika, Oidipův komplex, analýza snů, psychoterapie, vědomí a nevědomí, analýza pacienta na pohovce – Freud je autorem tolika věcí, které podle obecného povědomí souvisejí s lidskou duší, že by člověk nevěřil, co to bylo za pacholka...

Jeho životopisci upozorňují v jeho životě na několik kapitol, za které by se styděli i čeští lékařští či šarlatáni, kteří radí pacientům vykadit rakovinu. Tak například lhal svým pacientům, že jsou vyléčení anebo dokonce podváděl s fakty o jejich případech, aby jim dokázal, že má pravdu. Navíc, a to je pro moderní vědce největší zlo – mnohdy pálil všechny své poznámky o konkrétních případech, takže neexistovaly důkazy o tom, čeho všeho se dopustil nebo mohl dopustit.

Nevěříte? Tak tady máte jeden konkrétní příklad. V jeho zápiscích se dočteme o případu takzvaného Vlčího muže; ten si měl pamatovat něco, co potvrzovala Freudovu teorii o původu snů. Šlo o jednoho z nejslavnějších Freudových pacientů – ale když se k němu pokoušeli dostat novináři, aby si tuto verzi příběhu ověřili, udělal na ně Freud doslova dlouhý nos...

Když léčí Freud, problémy přibývají

Freudova lékařská praxe připomíná české šarlatány i z několika dalších úhlů; řada pacientů od něj totiž odešla s horšími problémy, než když k němu začali docházet. Asi nejhůř dopadl jistý Horace Fink, kterému Freud poradil, že jediná cesta, jak se zbavit svých duševních problémů, je rozvod – a následná svatba s jinou z Freudových pacientek. Oba nešťastní lidé lékaře poslechli, důvěřovali mu na slovo. Jenže nic se nezměnilo a jejich stav se překvapivě nezlepšoval... Spíše naopak: když jim došlo, že to byla chyba, dostal se nešťastný pan Fink do duševní krize, která způsobila, že svou novou ženu viděl už jen v podobě muže nebo vepře.

Když si pan Fink stěžoval, že si výsledky léčby představoval přece jen lépe a že s kancem se mu lože sdílí jen s krajní nechutí, reagoval Freud s tím, že se jen Fin neumí vyrovnat se svou skrytou homosexualitou... Fink nakonec skončil v psychiatrické klinice pro dlouhodobě nemocné – a Freud v učebnicích.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský