12. července 2018 06:00

Šílení vědci: Otec vitaminů se živil tím, že děsil lidi k smrti

Připravili jsme pro vás seriál, který ukáže, že genialita a šílenství opravdu mohou být jen dvěma stranami jedné mince. I ve vědě. Díl třetí: Elmer McCollum

Slavné osobnosti jsou lidé často kontroverzní, v osobním životě zlíé, vznětliví, nebo dokonce ryze šílení. Stává se to u politiků, byznysmenů a nevyhýbá se to ani vědcům nebo vynálezcům.

Elmer McCollum se proslavil jako jeden z vědců, kteří otevřeli téma vitaminů – ty dnes pomáhají zachraňovat lidské životy. McCollum byl přitom tak trošku bestie.

Kvalitní vědec a současně velmi odporná lidská bytost – to byl Elmer McCollum, kterého dnes svět zná jako objevitele vitaminů. Nikoliv proto, že by je doopravdy objevil, ale proto, že se do této role sám pasoval. Na výzkumu vitaminů doopravdy pracoval, ale rozhodně nebyl jejich jediným objevitelem, jak často tvrdil.

Neetický vědec

O jeho přístupu k lidem a etice velmi dobře svědčí příběh z doby, kdy se rozhodl změnit zaměstnání a vystřídat jednu americkou univerzitu za jinou. Slíbil svému asistentovi, jistému Harrymu Steenbockovi, že v souladu s etikou vědecké práce mu přenechá veškerá data, která svými výzkumy získal – a to v použitelném stavu, aby Steenbock mohl ve výzkumu, jemuž se po McCollumově boku věnoval, pokračovat.

Jenomže sotva vědec z univerzity paty vytáhl, ukázalo se, že všechna data a záznamy o výzkumu záhadně zmizely. Nato McCollum informoval svého bývalého spolupracovníka, že teď už jsou vlastně konkurenti a že s ním nehodlá na ničem spolupracovat. Steenbockem shromážděná data se nakonec přece jen našla – bohužel ve vědecké práci, která nesla podpis Elmera McColluma...

(Ne)objevitel vitamínů

A jak je tomu s objevem vitaminů, který si kontroverzní vědec připsal? Ve skutečnosti se nedá připsat žádnému konkrétnímu člověku, jednalo se totiž o rozsáhlý výzkum prováděný napříč institucemi celou řadou nesmírně talentovaných vědců. To ale nezabránilo McCollumovi, aby se nepasoval do role „otce všech vitaminů“. Zpočátku naznačoval, že objevil dva ze čtyř známých vitaminů, později ale přešel k absolutní sebeadoraci, kdy ze sebe udělal objevitele úplně všech vitaminů, co jen na světě existují...

Aby jeho objev dostatečně vynikl, začal přednášet o tom, jak jsou vitaminy zásadní pro život a že se bez nich fakt nedá žít a kdo je nekonzumuje v obrovském množství, ničí život svůj, svých dětí a dětí jejich dětí a vůbec. Tento výzkum pochopitelně nebyl podložený téměř žádnými daty, udělal z běžné látky, která opravdu může za jistých okolností pomáhat, substanci na úrovni kamene mudrců.

Šarlatán s reklamou

Ostatní vědce, kteří se výzkumu vitaminů věnovali poctivěji a o výzkumu svého bádání informovali méně velkohubě, to pochopitelně štvalo, ale nic moc s tím nemohli dělat – Elmera McColluma totiž objevil svět reklamy. Výrobcům vitaminů se samozřejmě charismatický šarlatán velice zalíbil a dokázali ho využít pro absurdní propagaci vitaminů v tabletkách, bez nichž moderní člověk není schopen žít.

Což je sice samozřejmě nesmysl, ale bohužel se dostal do lidského povědomí tak hluboko, že farmaceutické firmy na tom vydělávají desítky miliard dolarů i dnes. A tak vlastně Elmer McCollum vyhrál – přesto, co byl zač, se stal nesmírně bohatým a úspěšných mužem.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský