Se zázvorem na rýmičku i rakovinu
Jaký je lékařský potenciál zázvoru? Neuvěřitelně velký. Vyplatí se ho mít doma.
Rýmička jako entré
Je k mužům trochu nefér, že se obyčejné příznaky počínajícího nachlazení prezentují tu více, tu méně vtipně jako život ohrožující „rýmička“, kterou je nutno zahnat důkladným odpočinkem. Osobní dlouholetá zkušenost autora těchto řádků s tím souzní. Jakmile se rýmička ozve, je čas nasadit postel, horký čaj s porcí nastrouhaného zázvoru a střídat to s horkou vanou. Klid a nejen nohy v teple. Po maximálně třech dnes je vše v normálu. Může za to zázvor?
Zázvor lékařský
„Už před více než 5000 lety napsal čínský císař Šen-nung, zvaný Božský vládce, lékařské pojednání, v němž velebil přednosti zázvoru, skořice, anýzu a kurkumy. Byl zakladatelem trhů s kořením ve své říši a za to, že se dožil vysokého věku, prý vděčil právě výrazné kořeněným pokrmům,“ píše ve své bakalářské práci Martina Válková. Rostlina, která si svou léčivost nese už v názvu, pochází z Číny a Indie, takže její současní čínští dovozci vlastně dovážejí „originál“, byť pěstovaný v kontrolovaných podmínkách na velkých farmách. Pokud bychom hledali počátky jeho evropské existence, najdeme je ve spisech starého Řecka, kde se zmiňuje jejich lékařské využití při žaludeční nevolnosti. Tvar kořenů inspiroval indické „botaniky“, kteří pro zázvor používali v sanskrtu slovo shingavera znamenající „tvar jeleních parohů“. Aktuálně se čaj se zázvorem či zázvorové bonbony používají nejvíce právě proti nachlazení, tedy i rýmičce, nicméně obsahové látky mají mnohem větší potenciál, než jen léčení nachlazení.
Se zázvorem na rakovinu
Vědecké studie odhalily skupinu látek zvaných gingeroly, které se ukázaly úspěšné v boji s nádorovými onemocněními. Food and Drug Administration (FDA) – americká agentury kontrolující bezpečnost potravin i léčiv gingeroly považuje za bezpečné sloučeniny. V boji s rakovinou se dá mechanismus působení gingerolů popsat zjednodušeně následujícím způsobem: čím větší nádor, tím větší potřeba jeho zásobení krví. Nedokrvený nádor má problém. A právě v zázvoru obsažené látkyu působí na nedostatečné prokrvení. Navíc se ukazuje i jeho příznivé působení u rakoviny prsu. Při použití chemoterapie se dostavuje nepříjemné zvracení. I tady nachází zázvor své využití.
Etlingera elatior . zázvor z indomalajské oblasti. Tento jedinec pochází z malajského ostrova Penang Zdroj: Topi Pigula
Etlingera elatior . zázvor z indomalajské oblasti. Tento jedinec pochází z malajského ostrova Penang Zdroj: Topi Pigula
„Klinické studie testující vliv zázvoru na zvracení u pacientů podstupující chemoterapii ukázaly, že podávání zázvoru společně s klasickými antiemetiky (ondansetron, metoklopramis, dexametason) významně snížilo akutní (do 5 dnů)i pozdní zvracení oproti kontrolní skupině,“ píše Jan Jedlička v příspěvku věnovaném léčivému potenciálu zázvoru v časopise Vesmír. Ale u rakoviny léčivé účinky nekončí. Čínská medicína ho předepisuje na širokou plejádu nemocí, ta západní zázvor doporučuje jako lék protizánětlivý a antirevmatický. Zároveň rostlina obsahuje vysoký podíl draslíku, který chrání kosti před lámavostí, má příznivý vliv na krevní tlak a srdeční činnost.
Ja vidno, použít pro léčbu výše zmíněné „nejzákeřnější mužské nemoci“ zázvor vůbec není špatný nápad. Pití zázvorového čaje totiž pomůže víc než jen zahnat aktuální rýmičku. Text: Topi Pigula