Prima ZOOM vydává další číslo svého časopisu
Od rozhovoru s Jiřím Langmajerem přes fake news, které pomohly vylodění v Normandii, až po templářské rytíře. Tak široký je záběr nového čísla časopisu Prima ZOOM.
Prima ZOOM na stáncích
Nové číslo časopisu Prima ZOOM odráží vysílací schéma stejnojmenné vysílací stanice a samozřejmě přináší i něco navíc. To „navíc“ jsou například dva dlouhé rozhovory, které mají společné to, že jdou pod hladinu. Jiří Langmajer se vyznává ze své lásky k potápění a nezapře i jisté biologické znalosti. Zmiňuje například měsíčníka svítivého (Mola mola), mohutnou, v extrémních případech až 2 tuny těžkou rybu. Zároveň poodhaluje kousek své cestovatelské duše.
Jiří Langmajer v časopise Prima ZOOM Zdroj: archiv
Druhým zpovídaným je Andre Harmen, a rozhovor s ním vedl Petr Horký. Kdo sleduje Prima ZOOM, ten bezesporu zná Hausbót Petra Horkého, v němž představuje světové osobnosti, jež rozhodně mají čtenářům i divákům Prima ZOOM co říci. Stejné je to i tentokrát. Zpovídaný Jihoafričan Andre Hartman je totiž prvním člověkem, který se potápěl s velkým bílým žralokem (Carcharodon carcharias) bez ochranné klece či dalších ochranných či obranných pomůcek.
Na co se ještě můžete těšit? Historických témat se chopili Pavla Apostolaki, Petr Kliment a Topi Pigula. Zatímco prvně jmenovaná rozebírá historii, tedy úspěšný vzestup a krutý pád templářských rytířů, druhý materiál přibližuje cestu k přistání na Měsíci, od kterého letos uběhne půl století, a poslední ze jmenovaných podrobně rozebírá příčiny úspěšného vylodění spojenců v Normandii. Mimochodem i k němu se váže kulaté výročí. Ve čtvrtek 6. 6. 2019 to bude přesně 75 let od prvních výstřelů, jež padly v rámci mohutné vyloďovací operace. Ve článku se mimo jiné dočtete, jak je možné, že se spojencům tak obrovskou operaci podařilo utajit.
Operace Overlord v časopise Prima ZOOM Zdroj: archiv
Do budoucnosti a vesmíru se dívá Jan Müller, jenž se snaží odpovědět na otázku, zdali nám obří sluneční bouře vypne elektřinu. Další otázka, na kterou dostanete odpověď, je z pera Mojmíra Sedláčka. Chcete vědět, co se děje v mozku při učení? Několikastránkový článek vám to vyjasní. Všechny materiály, jejichž šíři jsme jen naznačili (my naznačovat můžeme), samozřejmě doplňují i úchvatné fotografie, které jsou součásti nově pojaté, moderní a vzdušné grafiky.
Foto roku z Czech Nature Photo Zdroj: archiv
Skladbu časopisu má nově na svědomí dlouholetá šéfredaktorka měsíčníku Lidé a Země a zároveň mnohokrát oceněná válečná reportérka Lenka Klicperová, která v úvodním slovu říká: „Na každém konci je nejkrásnější nový začátek. Jeden z těch nových začátků máte nyní v ruce. Ať se vám líbí." Text: Topi Pigula