21. dubna 2021 07:58

Policista Chauvin je podle poroty vinen ze smrti George Floyda. Jaký trest mu hrozí?

Videa zachycující zákrok policistů proti Floydovi obletěla celý svět a vyvolala vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

Americký policista Derek Chauvin obviněný z toho, že v květnu 2020 způsobil smrt Afroameričana George Floyda, když mu devět a půl minuty klečel na krku, byl porotou v Minneapolisu shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby, tedy z vraždy třetího stupně, vraždy druhého stupně a zabití.

Soudce teď rozhodne o výši trestu. Podle americké CNN Chauvinovi hrozí za zabití deset let vězení, za vraždu druhého stupně může dostat až 20 let vězení a v případě vraždy třetího stupně může strávit za mřížemi až 40 let. Pravidla státu Minnesota v případě podobného kumulování trestů doporučují udělit trest 12,5 roku za každé obvinění z vraždy a čtyři roky za zabití. V případě Chauvina ale státní žalobci žádají tvrdší trest.

Biden ihned volal pozůstalým

Dvanáct porotců, z nichž polovinu tvoří běloši a druhou polovinu lidé tmavé nebo smíšené pleti, se na výrocích „vinen“ v případě obvinění z vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití shodlo po tři týdny trvajícím soudním procesu. Před soudní budovou obehnanou zátarasy a ostnatým drátem a chráněnou Národní gardou vzápětí propukly bouřlivé oslavy.

Ihned po výroku poroty telefonovali prezident Jou Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová rodině George Floyda. Podle britské BBC prezident mimo jiné řekl, že „alespoň teď existuje nějaká spravedlnost“. „Budeme toho dělat mnohem víc. Tohle je první pokus o řešení skutečného systémového rasismu,“ řekl dále Biden.

Black Lives Matter

Derek Chauvin byl obviněn toho, že při zatýkání 46letého recidivisty George Floyda podezřelého, že v obchodě zaplatil padělanou bankovkou, klečel Floydovi devět minut a 29 sekund na krku, čímž způsobil jeho smrt udušením. Při zákroku, který se odehrál na ulici v Minneapolisu 25. května 2020, byli přítomni další tři policisté. Zákrok natočili přihlížející na mobilní telefony a záběry zveřejnili na sociálních sítích.

Videa zachycující tento incident vyvolala silnou vlnu protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí napříč USA, ale i v zahraničí. Na mnoha místech byly odstraněny nebo poničeny pomníky osobností z amerických a světových dějin, které kritici vnímali jako kontroverzní, rasistické, případně vlastnící, obchodující nebo profitující z obchodování s otroky. Z programu televizních stanic pak mizely pořady s údajným rasistickým vyzněním.

Publicita Chauvinova případu

Předpokládá se, že Chauvin se proti výroku poroty odvolá. Jedním z hlavních argumentů jeho obhájců je enormní publicita, kterou se tomuto případu dostalo a jež mohla rozhodování porotců ovlivnit. Porota byla po dobu procesu ubytována společně v jednom hotelu a předsedající soudce Peter Cahill její členy vyzýval, aby pokud možno nesledovali sdělovací prostředky a řídili se výhradně svědectvími a důkazy předloženými u soudu. Rozsudek bude vynesen za osm týdnů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom