Policista Chauvin je podle poroty vinen ze smrti George Floyda. Jaký trest mu hrozí?
Videa zachycující zákrok policistů proti Floydovi obletěla celý svět a vyvolala vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.
Americký policista Derek Chauvin obviněný z toho, že v květnu 2020 způsobil smrt Afroameričana George Floyda, když mu devět a půl minuty klečel na krku, byl porotou v Minneapolisu shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby, tedy z vraždy třetího stupně, vraždy druhého stupně a zabití.
Soudce teď rozhodne o výši trestu. Podle americké CNN Chauvinovi hrozí za zabití deset let vězení, za vraždu druhého stupně může dostat až 20 let vězení a v případě vraždy třetího stupně může strávit za mřížemi až 40 let. Pravidla státu Minnesota v případě podobného kumulování trestů doporučují udělit trest 12,5 roku za každé obvinění z vraždy a čtyři roky za zabití. V případě Chauvina ale státní žalobci žádají tvrdší trest.
Less than 24 hours after the jury began its deliberations, former Minneapolis police officer Derek Chauvin was found guilty of all charges, including the murder of George Floyd https://t.co/Fks5X9HIjR pic.twitter.com/CtGeHBaY1u
— Reuters (@Reuters) April 21, 2021
Biden ihned volal pozůstalým
Dvanáct porotců, z nichž polovinu tvoří běloši a druhou polovinu lidé tmavé nebo smíšené pleti, se na výrocích „vinen“ v případě obvinění z vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití shodlo po tři týdny trvajícím soudním procesu. Před soudní budovou obehnanou zátarasy a ostnatým drátem a chráněnou Národní gardou vzápětí propukly bouřlivé oslavy.
Ihned po výroku poroty telefonovali prezident Jou Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová rodině George Floyda. Podle britské BBC prezident mimo jiné řekl, že „alespoň teď existuje nějaká spravedlnost“. „Budeme toho dělat mnohem víc. Tohle je první pokus o řešení skutečného systémového rasismu,“ řekl dále Biden.
Derek Chauvin - proces Zdroj: AP
Black Lives Matter
Derek Chauvin byl obviněn toho, že při zatýkání 46letého recidivisty George Floyda podezřelého, že v obchodě zaplatil padělanou bankovkou, klečel Floydovi devět minut a 29 sekund na krku, čímž způsobil jeho smrt udušením. Při zákroku, který se odehrál na ulici v Minneapolisu 25. května 2020, byli přítomni další tři policisté. Zákrok natočili přihlížející na mobilní telefony a záběry zveřejnili na sociálních sítích.
Videa zachycující tento incident vyvolala silnou vlnu protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí napříč USA, ale i v zahraničí. Na mnoha místech byly odstraněny nebo poničeny pomníky osobností z amerických a světových dějin, které kritici vnímali jako kontroverzní, rasistické, případně vlastnící, obchodující nebo profitující z obchodování s otroky. Z programu televizních stanic pak mizely pořady s údajným rasistickým vyzněním.
Publicita Chauvinova případu
Předpokládá se, že Chauvin se proti výroku poroty odvolá. Jedním z hlavních argumentů jeho obhájců je enormní publicita, kterou se tomuto případu dostalo a jež mohla rozhodování porotců ovlivnit. Porota byla po dobu procesu ubytována společně v jednom hotelu a předsedající soudce Peter Cahill její členy vyzýval, aby pokud možno nesledovali sdělovací prostředky a řídili se výhradně svědectvími a důkazy předloženými u soudu. Rozsudek bude vynesen za osm týdnů.